V posledných rokoch sa čoraz viac dostávajú do popredia rôzne typy diét a stravovacích systémov. V rámci nich sú potom častokrát zakazované určité druhy alebo skupiny potravín.
Kým napríklad v prípade chemicky spracovaných polotovarov sú tieto zákazy pochopiteľné, u mnohých iných obmedzení to tak nemusí byť. Patria sem aj strukoviny. My sa v tomto článku konkrétne zameriame na fazuľu a vyzdvihneme niektoré dôvody, prečo môže byť konzumácia tejto potraviny pre nás prospešná.
Čo sú to fytáty?
Dodnes sa na základe niektorých štúdii vykonaných pred desiatkami rokov verí, že fytáty, ktoré sú prítomné aj vo fazuli, sú pre naše zdravie zlé. Dôvodom by malo byť to, že strava s vysokým obsahom fytátov (obilniny, semená, strukoviny alebo orechy) údajne spôsobuje výrazné obmedzenie vstrebávania vápnika a iných minerálov, čo sa odzrkadľuje aj na oslabovaniu kostí.
Áno, či nie?
Novšie a presnejšie výskumy však tieto tvrdenia popierajú a dokonca preukázali úplný opak – strava s obsahom fytátov posilňuje hustotu kostí (viď odkaz na súvisiacu štúdiu v závere článku). Pre väčšinu ľudí fytáty nepredstavujú žiadny problém. Navyše sú silným antioxidantom a chránia proti rakovine.
Ďalším údajným problémom je obsah lektínov (bielkoviny obsiahnuté hlavne v rastlinách a semenách), ktorých existuje veľa druhov. Len niektoré z nich sú však toxické a tie, ktoré toxické sú, sa neutralizujú na bezpečnú úroveň po namáčaní a varení fazule. Naproti tomu, podobne ako fytáty, aj lektíny majú priaznivé účinky v rámci boja proti rôznym baktériám a vírusom.
Fazuľa je dobrým zdrojom nerozpustnej vlákniny, ktorá je odolná voči tráveniu a neštiepi sa. Je tiež prebiotikom, čo znamená, že podporuje činnosť probiotík – zdravých baktérii v našom tráviacom systéme. Nerozpustná vláknina takisto posilňuje činnosť imunitného systému a výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.
Vysoký obsah vlákniny súvisí s pomalým trávením tejto strukoviny, čím sa fazuľa stáva vhodným pokrmom pri chudnutí, stabilizovaní krvného cukru alebo pri znižovaní cholesterolu. Navyše, fazuľa je cenovo veľmi prijateľná a ak zoberieme v úvahu aj jej obsah bielkovín, veľké množstvo minerálov alebo vitamínov, nie nadarmo sa o nej hovorí ako o superpotravine. Ak nemáte špecifické tráviace problémy s konzumáciou strukovín, nemusíte sa ich obávať.
Súvisiaca štúdia: López-González AA, Grases F, Roca P, et al.: „Phytate (myo-inositol hexaphosphate) and risk factors for osteoporosis.“ J Med Food. 2008 Dec;11(4):747-52.
Foto zdroj: thinkstock