Faktory ovplyvňujúce budovanie svalov a redukciu tuku

Pre budovanie svalovej hmoty a spaľovanie telesného tuku existuje mnoho doporučení a faktorov, no skúsme sa bližšie pozrieť na tie, ktoré ovplyvňujú obidve spomenuté oblasti súčasne a zároveň najvýraznejšie.

Faktory ovplyvňujúce budovanie svalov a redukciu tuku

Voľné váhy, komplexné cviky a pohybovo náročnejšie tréningy

Je to jednoduché. Ak používate základné cviky, voľné váhy a pri vykonávaní cviku hýbete telom v priestore, vyvolávate tým jednoznačne vyšší stupeň nervosvalovej aktivácie. Znamená to, že aktivujete viacej svalových vlákien a vytvárate potenciál na rýchlejšie budovanie svalov, sily a efektívnejšie spaľovanie tukov.

Aj to je dôvod, prečo sú drepy vo všeobecnosti považované za lepší cvik ako tlaky nohami, prečo sú zhyby lepšie ako sťahovanie kladky, kľuky na bradlách lepšie ako stlačovanie kladky, tlaky na ramená v stoji lepšie ako tlaky na ramená na stroji, a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Trénujte ako atlét

Väčšina kondične cvičiacich ľudí sa chce výzorom priblížiť skôr k postavám šprintérov, gymnastov, plavcov a iných atlétov, nie k postavám profesionálnych kulturistov. Napriek tomu však používajú tréningové programy kulturistov, ktoré sú vo všeobecnosti nevhodné pre geneticky priemerných, naturálnych jedincov.

Tréning ostatných atletických a silových športovcov je zameraný na zvýšenie výkonnosti, rýchlosti, takmer výhradne sa používajú voľné váhy a nevyberajú sa jednoduchšie a menej namáhavé možnosti odcvičenia jedného cviku. Okrem výraznej podpory budovania svalov je výhodou takéhoto tréningu aj veľký vplyv na spaľovanie telesného tuku.

Menej znamená viac

Či už trénujete pre hmotu, silu alebo rýchlosť, kvalita je vždy podstatnejšia ako kvantita. Taktiež platí, že podtrénovanie predstavuje omnoho menší problém ako pretrénovanie.

Ak si nie ste istí, skúste na istý čas znížiť pracovný objem a zvýšiť intenzitu fyzického výkonu. Obmedzte trvanie jedného tréningu na maximálne 60 minút a odcvičte v ňom maximálne 15-18 pracovných sérii. Mnohým ľudom už aj takéto obyčajné skrátenie a skvalitnenie tréningu pomohlo k lepším výsledkom pri budovaní svalovej hmoty a pri spaľovaní tuku.

Kvalitná a nutrične bohatá strava

Faktory ovplyvňujúce budovanie svalov a redukciu tuku

Je rozumné šetriť na viacerých materiálnych veciach a rôznych ľudských pôžitkoch, no nemali by sme príliš šetriť na potravinách. Strava do výraznej miery ovplyvňuje naše zdravie a to je to najcennejšie, čo máme. Navyše, pre športovcov je kvalitná strava ešte o niečo dôležitejšia, pretože má priamy vplyv na ich výkonnosť, či už ide o budovanie svalovej hmoty, redukciu tuku, alebo o niečo iné.

Výrazne obmedzte konzumáciu viackrát upravených pokrmov, ktoré obsahujú mnoho prísad, umelých farbív a konzervačných látok. Takisto obmedzte zdroje jednoduchých sacharidov, sladené nápoje, rôzne omáčky a samozrejme aj fast-food. Sústreďte sa na organické potraviny, ktoré vášmu telu dodajú kvalitné živiny a pomôžu zefektívniť činnosť metabolizmu.

Nepodceňujte spánok

Ak máte dlhodobo nedostatok spánku, máte zároveň aj veľký problém, ktorý potrebujete čím skôr vyriešiť. Musíte si uvedomiť, že ako pravidelne športujúci človek máte ešte väčšie regeneračné nároky a že vaše telo nebude fungovať efektívne, ak mu potrebný odpočinok nedoprajete.

Aspoň 7-8 hodín pravidelného spánku vám, okrem iného, zabezpečí správnu hormonálnu odozvu a podporí proces odbúravania tukov.

Foto zdroj: thinkstock