Evolúcia doplnkov výživy a ich rozšírenie

Jednoznačne najpopulárnejšími doplnkami výživy boli až do obdobia šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov proteíny. V prevažnej väčšine prípadov išlo o klasickú práškovú formu, ktorá bola zložená z rôznych zdrojov: mlieko, vajcia, hovädzie mäso alebo sójové bôby. Vtedajší kulturisti prijímali skutočne veľké množstvá týchto proteínových práškov. Populárne boli tiež vitamíny, minerály a v neposlednom rade aj tablety obsahujúce výťažok z pečene dobytka, ktoré sa vyznačovali okrem iného vysokým obsahom železa. S pribúdajúcimi rokmi sa ale všetko začalo meniť.

Evolúcia doplnkov výživy a ich rozšírenie

Vďaka rýchlemu rozvoju suplementového priemyslu sa na trh dostávali vždy nové a nové doplnky výživy. Ich výrobcovia si začali uvedomovať, že ich úloha v kulturistike sa čoraz viac zväčšuje. Zákazníci začali byť náročnejší a nestačili im už len proteínové doplnky výživy, ktoré boli vtedy vyrábané a ochucované pomerne jednoduchými technologickými postupmi.

Na trh vstupovalo čoraz viac výrobcov, konkurenčné prostredie sa zvýšilo a začali pribúdať nové druhy doplnkov výživy. Dnes je už úplne bežné, že každý z nich poskytuje okrem klasických proteínových práškov aj aminokyselinové prípravky, kreatín a rôzne druhy kreatínových zmesí, gainery, spaľovače tukov, doplnky výživy so stimulačným účinkom, kĺbovú výživu a podobne. Dokonca tu máme aj suplementy výhradne určené na náhradu klasickej stravy. Je treba priznať, že situácia je menej prehľadná a hlavne začiatočníci majú často krát problém dobre sa zorientovať v dnešnej ponuke.

Jedným z hlavných dôvodov, ktoré výrazne prispeli k takémuto rýchlemu nárastu suplementového priemyslu, bolo sprísnenie kontroly na látky, ktoré zvyšujú výkon (predovšetkým anabolických steroidov).

Mnoho športovcov obrátilo svoju pozornosť na doplnky výživy a aj na základe sľubov od výrobcov tajne dúfali, že moderné suplementy budú aspoň do istej miery účinné ako niektoré nepovolené látky. Stačí si vziať do rúk nové číslo niektorého z obľúbených kulturistických časopisov, na ktorého stránkach sa pri reklame na doplnky výživy objavujú nadpisy ako "výrazné zvýšenie hladiny hormónov", "najväčšie prírastky svalovej hmoty", "najrýchlejšie odbúravanie tuku" a podobne. Samozrejme od týchto tvrdení výrobcov si vždy treba zachovať istý odstup a sústrediť sa na reálne fakty.

Na jednej strane žiadny doplnok výživy sa ani zďaleka nepribližuje účinkom nepovolených látok, no na druhej strane viaceré z nich môžu byť pre trénujúcich športovcov prospešné.

Ak ste zvyknutí tvrdo trénovať a navyše sa vám zvykne stávať, že z rôznych príčin nemáte čas na normálne jedlo, užívanie predovšetkým proteínových a vitamínových preparátov bude mať pre vás veľký význam. Výskumy potvrdzujú, že pokiaľ kombinujete niekoľko rôznych suplementov, môžete dosiahnuť stredne vysokú hladinu anabolizmu.

Kombináciou doplnkov výživy môže vznikať synergický efekt. Aj tu ale platí, že všetkého veľa škodí. Treba si dať pozor na dlhodobé prekročenie odporúčaných dávok v prípade kombinovanej suplementácie, kedy sa užívajú viaceré druhy doplnkov výživy. Ďalším negatívom takejto suplementácie môže byť samozrejme aj jej finančná náročnosť.

Študujte odborné časopisy a publikácie, v ktorých sa môžete dozvedieť mnoho informácii ohľadom najnovších vedeckých výskumov v oblasti doplnkov výživy a bežnej stravy. Je to lepšie, ako slepo dôverovať všetkému, čo výrobcovia o svojich produktoch tvrdia. Skôr, ako začnete užívať nejaký nový doplnok výživy, zistite si maximum informácii na danú tému.