Éčka podrobne (E200 – E231)

ečka

Po dlhšej odmlke opäť prinášam pokračovanie seriálu o aditívach. Dnes načneme novú skupinu – konzervačné látky

Kód Meno Využitie / Kde sa nachádza Charakteristika
E200 Kyselina sorbová Konzervačná látka Hoci je považovaná za neškodnú prísadu, môže spôsobiť podráždenie pokožky.
E201 Sorbát sodný Konzervačná látka Nie su známe vedľajšie účinky
E202

Sorbát draselný

Konzervačná látka Nie su známe vedľajšie účinky
E203 Sorbát vápenatý Konzervačná látka Nie su známe vedľajšie účinky
E210 Kyselina benzoová Konzervačná látka Je pridávaná do alkoholických nápojov, pekárenských výrobkov, žuvačiek, sladkostí, ale aj inam. Možno sa s ňou stretnúť aj v kozmetických prípravkoch. Medzi jej negatívne vedľajšie účinky patrí možnosť zapríčinenia astmy, neurologické poruchy a hyperaktivita u detí. Je považovaná za rakovinotvornú! 
E211 Benzoan sodný Konzervačná látka, antiseptikum a maskovanie chuti u potravín, ktoré majú horšiu kvalitu. S týmto éčkom sa možno stretnúť u nealkoholických nápojov s pomarančovou príchuťou, kde sa nachádza asi v najväčšej koncentrácii. Ďalej ho možno nájsť v tvrdých cukríkoch a lízatkách, mäsiarskych výrobkoch, pekárenských výrobkoch a rôznych prísadách do varenia (korenia). Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú! 
E212 Benzoát draselný Konzervačná látka Môže vyvolať alergickú reakciu.
E213 Benzoát vápenatý Konzervačná látka Môže vyvolať alergickú reakciu. Je považovaná za rakovinotvornú! 
E214 Etyl-p-hydroxybenzoát Konzervačná látka Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku!
E215 Etyl-p-hydroxybenzoan sodný Konzervačná látka Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku!
E216 Propyl-p-hydroxybenzoát Konzervačná látka Možnosť zapríčinenia alergie. Je považovaná za rakovinotvornú látku!
E217 Propyl-p-hydroxybenzoan sodný Konzervačná látka Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látky!
E218 Metyl-p-hydroxybenzoát Konzervačná látka Podráždenie pokožky, možnosť alergickej reakcie.
E219 Metyl-p-hydroxybenzoan sodný Konzervačná látka Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku!
E220 Oxid siričitý Konzervačná látka a antioxidant Nájsť ho možno hlavne v pive a nealkoholických nápojoch. Ďalej sa nachádza v likéroch, sušenom ovocí, víne, zemiakových výrobkoch a octe. Známe sú astmatické problémy a poškodzovanie čreva. Ničí vitamín B1 a môže spôsobiť poruchy v metabolizme.
E221 Siričitan sodný Konzervačná látka a antioxidant Využíva sa v čerstvých pomarančových šťavách. Vlastnosti má podobné ako E220.
E222 Hydrogénsiričitan sodný Konzervačná látka a antioxidant Vlastnosti má podobné ako E220.
E223 Disiričitan sodný Konzervačná látka a antioxidant Vlastnosti má podobné ako E220.
E224 Disiričitan draselný Konzervačná látka a antioxidant Vlastnosti má podobné ako E220.
E225 (Potassium sulphite) Konzervačná látka a antioxidant Vlastnosti má podobné ako E220.
E226 Siričitan vápenatý Konzervačná látka a antioxidant Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látky!
E227 Hydrogénsiričitan vápenatý Konzervačná látka a antioxidant Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakazané. Je považované za rakovinotvornú látky!
E228 Hydrogénsiričitan draselný Konzervačná látka a antioxidant Vlastnosti má podobné ako E220.
E230 Bifenyl (Difenyl) Konzervačná látka Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané. Využíva sa k povrchovému ošetreniu citrusových plodín.
E231 Ortofenylfenol Konzervačná látka Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané. Využíva sa na poľnohospodárske účely. Medzi typické plodiny patria: hrušky, slivky, broskyne, mrkva, rajčiny, ananás, sladké zemiaky, citrusové plody, nektarinky a višne.

Foto zdroj: thinkstock