Éčka podrobne (E100 – E130)

Po troch uverejnených článkoch venujúcich sa problematike „éčok“ viac vo všeobecnej rovine, nájdete v dnešnom príspevku prvú časť tabuľky už s konkrétnymi látkami, s ktorými sa je možné v potravinách stretnúť.

ečka

Kód Meno Využitie / Kde sa nachádza Charakteristika
E100 Kurkumín Farbivo (oranžovo-žltej farby) v kari korení Neškodná prísada
E101 Riboflavín (B2)  Riboflavín-5´-fosfát Farbivo Neškodná prísada – Vitamín B2
E102

Tartrazin

Farbivo (žltá č. 5) Pekárenské výrobky, puding, nápoje, žuvačky Možnosť alergie, môže vyvolať astmatický záchvat, spája sa so vznikom tumorov štítnej žľazy. Citlivosť na túto látku má spojitosť s citlivosťou na aspirín. Spôsobuje detskú hyperaktivitu. Táto látka je zakázaná v krajinách ako Nórsko, alebo Rakúsko. 
E103 Chryosin   Neškodná prísada
E104 Chinolinová žlť Farbivo (žltá č. 10) zmrzlina, žuvačky, povzbudzujúce nápoje   Možnosť alergie, hyperaktivita u detí. Táto látka je zakázaná v krajinách ako Austrália, Nórsko, alebo USA.  
E105 Žlť (Yellow) Farbivo Neškodná prísada
E107 Žlť 7G Farbivo nealkoholické nápoje Ľudia trpiaci astmou môžu dostať alergickú reakciu. Tejto látke je vhodné sa vyhnúť. Zakázaná je v Austrálii a USA
E110 Žlť SY (Sunset Yellow – Y6) Farbivo Puding v prášku, cereálie, pekárenské výrobky, cukrovinky, zmrzlina Možnosť spôsobenia alergie, hyperaktivity a rakoviny
E111 Žlť SY (Orange 2) Farbivo Neškodná prísada
E120 Košenila, kyselina karmínová, karmíny Farbivo (červené) jogurty Možnosť alergie, hyperaktivita. Je považovaná za nebezpečnú a odporúča sa jej radšej vyhnúť
E121 Citrónová červeň 2 Využíva sa pri výrobe cukroviniek a pudingov Vo väčšine štátov EÚ je zakázaná. Neodporúča sa predovšetkým malým deťom vo väčšine štátov EÚ je zakázaná. Neodporúča sa predovšetkým malým deťom
E122 Azorubin (syn. Carmoisin) (Azorubin Extra) (Red 10) Farbivo (červené)

Cukrovinky, marcipán, želé, jogurty

Možnosť alergie u astmatikov a ľudí citlivých na aspirín. Medzi ďalšie vedľajšie účinky môže patriť napr. hyperaktivita. Je považovaná za nebezpečnú a zakázaná napríklad v Rakúsku, Nórsku, Švédsku a USA. 
E123 Amarant Farbivo (červerná č. 2) gumené medvedíky, želé, lentilky, rybie prsty Iglo, instantné omáčky atď.  Môže vyprovokovať astmatický záchvat, alergie, ekzém, hyperkativitu. V testoch na zvieratách táto látka spôsobovala vznik rakoviny, a narodenie jedincov s defektom. Je zakázaná v Rakúsku, Rusku, Nórsku, USA a ďalších krajinách. 
E124 Ponceau 4R Farbivo Látka spôsobujúca alergie. V testoch na zvieratách pôsobila ako karcinogén. Je zakázana v USA a Nórsku.
E126 Ponceau 6R Farbivo Neškodná prísada
E127 Erythrosin Farbivo (červené) v kandizovaných višniach a v upravovanom ovocí Môže zapríčiniť precitlivelosť na svetlo, zvyšuje činnosť štítnej žľazy a v rámci výskumu z 90. rokoch spôsobovala u zvierat vznik rakoviny štítnej žlazy. 
E128 Červeň 2G Farbivo Látka považovaná za nebezpečnú a je zakázaná vo viacerých krajinách.
E129 Červeň Allura AC Farbivo (oranžovo-červená) v sladkostiach, nápojoch a v koreniach Pôvodne mal nahradiť aditívum E123, ktoré nebolo považované za bezpečné. Testy na myšiach s E129 však preukázali vznik rakoviny. Medzi bežnejšie vedľajšie účinky môžu patriť alergie. Táto látka je zakázaná vo viacerých krajinách.  
E130     Neškodná prísada

Foto zdroj: thinkstock