Dyna-Band

dyna-band

Čo je to dynaband alebo theraband?

Dyna-Band je gumený pruh vyrobený z latexu, pomocou ktorého dochádza k posilneniu svalových partií. V porovnaní s inými cvičebnými pásmi Dyna-Band je pružný, dá sa ľahko ovinúť alebo zviazať okolo ktorejkoľvek časti tela a to s ohľadom na to, ktoré svalové partie chceme posilňovať. Dyna-Band je pružný pruh dlhý okolo 115 cm a široký 15 cm z čoho vyplýva jeho ľahké uskladnenie.

Trocha histórie

Pôvodná myšlienka používať odpor pásu pochádza z Ameriky. Ešte pred vznikom Dyna-Bandu sa používali podobné pomôcky (struny, pásové gumy, gumičky), ktoré však nezabezpečili potrebný efekt, či už to bolo spôsobené nevhodným materiálom alebo komplikáciou pri cvičení. Po nejakom čase prišli na trh nové elastické tenké gumené pásy, ktoré vyvolali nadšenie. Tento rozruch však netrval dlho. Ukázalo sa, že pásy sú nepraktické, veľmi tenké a tesné.

Počas cvičenia sa zarezávali do prstov, dlaní, členkov a stehien. Hoci elastické pásy dlho nevydržali, myšlienka cvičiť s takýmto náčiním sa mnohým ľuďom veľmi zapáčila. Medzi priekopníčky cvičenia s Dyna-Bandom v Európe patrí Andreé Deaneová a Hillary Atkonsonová, ktoré túto pomôcku aplikovali z fyzioterapeutickej a rehabilitačnej oblasti do športovej prípravy. Tieto dve dámy boli prvé , ktoré zostavili cvičebné programy. Boli to program pre začiatočníkov a pre pokročilých. Od tohoto obdobia sa Dyna-Band stále viac a viac dostával do pozornosti širokej verejnosti, či už vo svete alebo aj u nás.

Rôzne farby

Dyna-Band sa vyrábal v štyroch farebných odlíšeniach, ktoré zodpovedajú príslušnej hrúbke.

  • Ružový – má najmenší odpor. Vhodný je pre tehotné ženy, ženy po pôrode alebo starších ľudí.
  • Zelený – má nízky až stredný odpor. Uplatňuje sa pri cvičení začiatočníkov alebo osôb so zníženým svalovým napätím.
  • Červený – má stredný odpor. Je určený pre pokročilých alebo pre tých, ktorým sa zdá zelený pás príliš ľahký.
  • Sivý – má najväčší odpor. Pri používaný tohoto pásu je potrebná dostatočne veľká sila a preto ho používajú len dlhoročný cvičitelia a muži.

Aktuálne na trhu nájdete rôzne verzie latexových pásov od mnohých výrobcov. Zachované je rozlišovanie odporu podľa farieb. Každý výrobca však môže mať odlišné farebné spektrum.

Pri správnom používaní Dyna –Bandu dosahuje životnosť 12-20 mesiacov za predpokladu, že posilňovacie gumy sa používajú päť krát do týždňa a po cvičení sú vhodne uskladnené. Latexovú gumu treba brať ako spotrebný materiál. Pri pravidelnom cvičení praská. Predáva sa preto aj v kotúčoch a postupne si z neho odstrihávate novú pomôcku na cvičenie.

Aký odpor si zvoliť?

Pri výbere druhu Dyna-Bandu je vhodné riadiť sa momentálnou telesnou hmotnosťou. Ak si cvičenec nieje istý správnosťou vykonávania cvičenia, mal by používať zelený pás až do doby, kým jeho pohyb nebude plynulo automatizovaný. Kedykoľvek je potom možnosť prejsť na silnejší pás. Doporučuje sa vykonávať 8-10 opakovaní. Ak cvičenec pociťuje účinnosť pásu až pri 12-15 opakovaniach je to signál, aby prešiel na silnejší pás. Privysoký odpor môže viesť k tomu, že cvičenec cvičenie prestane vykonávať správne a vzniká tu možnosť poranenia.

Pomocou Dyna-Bandu sa dá rozvíjať nielen sila, ale aj komplexná kondícia do pomerne slušných hodnôt, čo z tohto latexového pásu robí veľmi obľúbený cvičebný prostriedok. Samozrejme, že dosiahnutý rozvoj či už silových alebo koordinačných schopností závisí hlavne od individuálneho prístupu každého cvičenca.