Bez ohľadu na presné tréningové zameranie, každému bežcovi po istých stránkach pomôže, ak do svojho tréningového programu zaradí aj silové tréningové jednotky. Pre mnohých ľudí, ktorí sa venujú behom alebo iným skôr vytrvalostným športom, je to stále akési nutné zlo a pristupujú k tomu ako k pravidelnej lekárskej prehliadke – s nechuťou a raz za čas.
Silové tréningy a cvičenie v posilňovni je v dnešnom modernom svete športu na bežnom poriadku v rámci rôznorodých športových odvetví a buďte si istí, že je to tomu tak aj v prípade bežcov. Spojenie týchto dvoch tréningových systémov vám v skutočnosti môže priniesť celkové výkonnostné zlepšenie a obnovenú motiváciu.
Drep môže byť okrem iného aj cvikom, ktorý po jeho správnom technickom zvládnutí naučí bežcov, ako byť lepším vo svojom športovom odvetví pomocou zlepšenia základných atletických schopností a pohybových momentov.
Efektívne drepovanie učí bežca tiež to, ako zaťažovať a zapájať do pohybu svaly zadnej časti tela, ako stabilizovať a spevniť boky, kolená a členky, alebo ako sa hýbať so správnym držaním tela a udržiavať si toto dobré držanie počas dlhšieho časového úseku.
Časté chyby, ktoré vídame pri vykonávaní drepu, sú v skutočnosti podobné a rovnako zlé pohybové momenty zodpovedné za mnoho zranení pri behu. Patrí sem strata ideálneho držania tela, nesprávne zaťažovanie kolien, resp. ich nevhodné polohy pri jednotlivých pohyboch, prípadne strata stability v oblasti bokov, kolien a členkov.
![]() |
Naučiť sa správne drepovať chce istý čas a je potrebné dodržiavať viacero technických odporúčaní, no teraz sa zastavme pri troch veľmi dôležitých bodoch, medzi ktoré patrí:
1. Držanie správnej polohy tela – najdôležitejšie je udržiavať chrbticu rovnú a poriadne spevnenú počas celej dráhy pohybu zhora nadol a naopak. To si vyžaduje značné zapojenie tzv. „core muscles“ a aktivizuje silové schopnosti tela.
2. Prenos záťaže – drep nemáte zahájiť posunom kolien vpred, ale tým, že začnete tlačiť zadok a boky smerom vzad. Prenos záťaže je týmto spôsobom oveľa bezpečnejší a účinnejší, keďže sa popri tom efektívne zapoja do činnosti silné sedacie svaly a hamstringy. Nielenže tak budete môcť dosiahnuť väčšiu hĺbku drepu, ale budete aj šetriť kolená, členky a spodný chrbát.
3. Vytočenie špičiek a kolien do strán – toto odporúčanie je taktiež veľmi dôležité z hľadiska zvýšenia stability, sily a bezpečnosti. Nedrepujte s kolenami a špičkami smerujúcimi rovno dopredu, ale vytočte ich do strán, aby ste lepšie zvládali vyššie zaťaženie a aby bol pohyb celkovo bezpečnejší.
Ak ste bežec, skúste zaradiť drepy do svojich silových tréningov 1-3krát týždenne (v závislosti od celkového programu) a pozorujte ich pozitívne prínosy.
Foto zdroj: thinkstock