Dovolenka a tréning

Trénovať na dovolenke alebo nie? To je otázka ktorá počas teplých letných dní opäť u mnohých vyvstane. Pri pohľade na posledný rok často vidíme množstvo času a úsilia, ktoré sme do tréningu vložili. Je na mieste strach, že v priebehu 2 týždňov ničnerobenia o výsledky trénovania prídeme?

Dovolenka a tréning

Väčšina skúsených a ostrieľaných športovcov vie, že práve takýto oddych môže byť len na prospech. Dva týždne voľna je príliš krátky čas na to, aby mohli napáchať veľké škody. Zároveň to je dostatočne dlhý čas na zotavenie sa po fyzickej ako aj po psychickej stránke. Je to priestor na aktivity na ktoré počas roka neostáva čas. Po návrate z dovolenky sa do pôvodnej kondície vrátite prekvapujúco rýchlo. Naviac zmena prostredia a pestrosť športových aktivít Vás môžu posunúť v kondícii ešte ďalej.

Dovolenka už dávno nemusí znamenať len špekačkovanie sa na pláži. Čoraz častejšie je možné stretnúť sa s pojmom aktívne strávená dovolenka. Aktívny oddych môže znamenať plávanie, pešie túry, dlhé prechádzky na boso po pieskovej pláži, bicyklovanie, korčuľovanie ale aj kolektívne loptové športy s rodinou a priateľmi.

Zmena a pestrosť aktivít dá zabudnúť mysli a stereotypu tréningového procesu doma. Aj sval má pamäť. Ak je neustále namáhaný rovnakým druhom tréningu (v priebehu roka), účinok tréningu môže oslabnúť. Dovolenková športová zmena dá nášmu telu zabudnúť. Tréningové úsilie po návrate tak môže byť ešte o čosi efektívnejšie.

Dovolenka a oddych od všedného tréningu má aj preventívny účinok. Pri monotónnom zaťažovaní organizmu sa zvyšuje riziko poranenia. Svaly, šľachy a kĺby sú počas roka zväčša stereotypne namáhane. Zmena aktivít a relax doprajú čas na zotavenie drobným zraneniam a namáhaným tkanivám.

Kameňom úrazu sa môže stať strava. Tu naozaj záleží od konkrétneho športovca aby vedel, do akej miery mu môže zmena v strave uškodiť a podľa toho sa zariadiť. Asi najväčší problém budú mať chudnúci dovolenkári. Začali ste cvičiť s cieľom schudnúť? Kilá naviac kvôli ktorým sa teraz potíte v posilňovni sa často nalepili z dôvodu slabej vôle a disciplíny. Preplnené, bezodné švédske stoly sa môžu stať pascou, ktorej nebudete vedieť odolať. Vyhnite sa ALL INCLUSIVE pobytom.

Čo dodať na záver? Dovolenka by nemala byť realizovaná bez zmeny prostredia. V domácom prostredí na Vás budú vplývať rovnaké podnety, od ktorých si potrebujete vyčistiť hlavu. Oddych nebude ideálny. Ak Vás chuť trénovať neopustí ani na dovolenke, samozrejme si tréning doprajte. Asi by ste bez neho neboli spokojný a o tom predsa dovolenka nie je :)

Foto zdroj: thinkstock