Každí z nás musí jesť. Nevyváženosť príjmu energie a jej skutočnej potreby môže a často aj vedie k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Sú dve základné cesty ako dostať príjem a výdaj do rovnováhy. Cvičenie, alebo obmedzenie príjmu živín. Ich vzájomné a rozumné kombinovanie sa samozrejme nevylučuje. Patrím k zástancom, že radšej cvičiť a jesť, ako necvičiť a „hladovať“. Tu si však povieme niečo o diétach. Nechcem tu od nich nikoho odrádzať. Bol by som len rád, aby tento článok viedol k väčšiemu zamýšľaniu sa nad tým ako k diétam pristupujeme.
Kým deti majú veľký výdaj energie, s pribúdajúcimi rokmi sa náš organizmus stáva čoraz viac ekonomickejší a nároky na energiu v našej potrave stále klesá. Existuje ešte jeden dôležitý faktor a tým je pohlavie. Nežné pohlavie asi nepoteším, ale ženské telo má menšie nároky na energiu a vekom je dopyt po nej menší ako je tomu u mužov. Ak teda nechceme cvičiť musíme zmeniť naše stravovacie návyky.
Mnohí používajú na zredukovanie kilogramov diétu. Väčšinou sú to osvedčené super zaručené postupy ako schudnúť. Pri presadzovaní tej či onej diéty sa argumentuje, že to niekomu konkrétnemu pomohlo a schudol x kilogramov. Zabúda sa však na to, že sme každý iný. Rád by som ešte pridal názor, že nevyvážená laická diéta môže viac uškodiť ako pomôcť. Číslo na váhe môže ukazovať po ukončení diéty menej, no za krátky čas sa vyšplhá naspäť a často krát aj vyššie ako bola pôvodne. Ľudovo sa tomu hovorí Jojo efekt. Ďalej by sme mali vedieť, čo sa stane organizmu, keď ho „trápime“ nevyváženou diétou. Áno, pripúšťam, že môže dôjsť k výraznému zníženiu hmotnosti, ale veľa krát aj k „búrlivým“ zmenám v organizme, k nadmernej záťaži niektorých orgánov a dokonca aj k trvalému poškodeniu zdravia. Redukčná diéta musí byť účinná, ale aj bezpečná! Žiaľ ľudia sú často ochotný pre štíhlosť, krásu, partnera, alebo iný motív riskovať zdravie.
Teraz sa pozrieme na niektoré diéty s ich kladmi a zápormi, ktoré zo sebou môžu priniesť:
Bodová diéta
Charakteristika: Vymyslená bola asi pred 100 rokmi a rozhodne človekom – laikom. Je to vysoko-tuková a vysoko-bielkovinová diéta. Podstatou je drastické obmedzenie sacharidov a neobmedzená konzumácia tukov, bielkovín a alkoholu. Požaduje sa neprekročiť stanovených 40 bodov na deň. Problém však je v pridelení bodov k zložkám potravy. Je nezmyselné a nelogické. Kým napríklad jablko je za 10 bodov, polovica kačice je za 0. Za deň sa tak dajú zjesť 4 jablká, alebo 4kg slaniny. Víno a koňak sú za 1 bod:)
Hodnotenie: Nezaručuje nízky prívod energie do organizmu, je nelogická, nefyziologická a neuznáva zákon o zachovaní energie. Podceňuje význam tukov pri vzniku aterosklerózy a tým aj srdcových infarktov. Príjem vitamínu C je minimálny a nabáda k alkoholizmu. Môže spôsobiť zápchu. Tuky a bielkoviny zasycujú a preto ten kto túto diétu drží veľa nezje. Schudnú pri nej hlavne obézny ľudia so sklonom ku konzumácií sladkostí. Človek síce môže schudnúť, ale súčastne ochorieť na žlčník, pečeň, srdcovo-cievny aparát a skrátiť si život.
Atkinsova diéta
Charakteristika: Jedenie pri takejto diéte silne zasycuje. Extrémne vylučuje cukry, a ponúka neobmedzenú konzumáciu bielkovín, ale hlavne tukov. V prvom týždni vylučuje cukry dokonca aj v ovocí. V druhom ich už povoľuje. Súhlasiť sa dá s tvrdením, že treba jesť častejšie (5-6x / deň) a menej. Odbúra sa tak pocit hladu a telo má pocit dostatku a nemá tendenciu šetriť so získanou energiou.
Hodnotenie: Je nelogická a odporuje pravidlám racionálnej výživy. Obsahuje málo vitamínu C, vyvoláva únavu, zvyšuje hladinu kyseliny močovej, môže vyvolať aj záchvaty dny, a ketoacidózu. Vysoký obsah cholesterolu pôsobí ako rizikový faktor predčasného starnutia ciev. Je to vysokotučná diéta pri ktorej sa dá rýchlo schudnúť, ale ohroziť pritom organizmus inými chorobami.
Nulová diéta – Hladovka
Charakteristika: Nulová diéta je rozšírená skôr pod názvom hladovka. Ide o absolútne vylúčenie všetkého okrem vody. Mineráli, soli a vitamíny sa pridávajú do organizmu v podobe preparátov. Úlohou hladovania by malo byť mobilizovanie a využitie vlastných zásob energie. Znie to logicky a jednoducho. V skutočnosti však organizmus začne energiou šetriť a zníži sa tak jej výdaj. Okrem odbúravania energie z tukových zásob, organizmus začne „rozoberať“ sám seba. Ak totiž telo nemá energiu pre svoju činnosť, siahne na svaly ako bohatý zdroj energie (svaly = bielkoviny). Športovať a hladovať je veľmi nebezpečné. K nulovej diéte by sa mali uchýliť len skutočne obézny ľudia. Vhodná je len pre ležiacich pacientov, pod stálym dozorom lekára v špeciálnych liečebných ústavoch. Možno ju použiť len na krátky čas.
Hodnotenie: Prináša značné úbytky na hmotnosti, ale treba si uvedomiť, že to niesu len odstránené tuky. Okrem tukov, totiž telo odbúra aj veľké množstvo svalovej hmoty, vody a solí. Kyslé produkty z rozložených tukov môžu ohroziť organizmus, hrozí ketoacidóza, rozvrat minerálového metabolizmu, čo môže spôsobiť bezvedomie až smrť. Je to riskantný a pre telo neprirodzený postup. Hlad pôsobí negatívne na psychiku človeka. Zapríčiňuje stres, depresiu, agresivitu, nespokojnosť, vnútorný nepokoj, prejavy dny, závraty až omdlievanie.
Zemiaková diéta
Charakteristika: Energeticky chudobná, vegetariánska diéta s nadbytkom sacharidov a nedostatkom bielkovín a vitamínov. Denne sa má konzumovať 600g zemiakov, 400g mlieka, 10g oleja a 1 vajce na tvrdo. Dostatočne sýti, ale je jednotvárna. Spôsobuje veľké úbytky na hmotnosti, ale po jej zanechaní nastáva rýchle priberanie.
Hodnotenie: Je to nevyvážená diéta s nedostatkom vitamínu skupiny B a bielkovín. Odporúča sa len na jeden deň raz za dva týždne, len ako doplnok.
Vajcová diéta
Charakteristika: Energeticky chudobná s drastickým obmedzením sacharidov a tukov. Je bohatá na bielkoviny a vitamín C (grapefruit, rajčiaky).
Hodnotenie: 3-6 vajec denne môže spôsobiť žlčníkovú koliku. Cholesterol v takom množstve vajec môže urýchliť aterosklerózu. Vajcová diéta má mať maximálne 14dní. Predpokladaný úbytok na hmotnosti by mal byť do 4kg. Aj napriek krátkemu trvaniu sa pre svoje riziká neodporúča.
Mliečna diéta
Charakteristika: Skutočne jednoduchá a jednotvárna diéta. Jeden liter mlieka denne sa podáva rozdelený na päť častí.
Hodnotenie: Diéta chudobná na bielkoviny, vitamíny, minerálie a celulózu. Je bezzvyšková a môže vyvolať zápchu. Odporúča sa len na jeden deň raz za dva týždne, len ako doplnok.
Ryžová diéta
Charakteristika: Nízkoenergetická vegetariánska diéta. Je bohatá na sacharidy (ryža, ovocie, zelenina).
Hodnotenie: Napriek tomu, že pôsobí výrazne na úbytok hmotnosti ju nemožno odporučiť. Časť tejto hmotnosti je odoberaná so svalovej hmoty (bielkoviny). Staré príslovie hovorí, že čo telo potrebuje to si aj vypýta. Ja to len doplním a poviem, že ak to nedostane, zoberie si to.
Foto zdroj: thinkstock