Deload – Vplyv silového a objemového tréningu na šľachy a väzivá

Prioritne sa každý kulturista snaží nabrať čo najviac hmoty v čo najkratšom čase. K tomuto sú potrebné ťažké váhy, ktoré nie je možné zvyšovať donekonečna. Športovec sa časom dostane do mŕtveho bodu, stagnácie. Objemové rutiny a silové tréningy majú veľmi veľký vplyv na šľachy a väzivá. Znamená to, že okrem rutín a siloviek je rovnako dôležité preferovať cvičenie, ktorým nadobudneme zosilnenie väzív a šliach.

Deload - Vplyv silového a objemového tréningu na šľachy a väzivá

Toto zosilnenie a spevnenie nám prinesie úspech v ďalších silových a objemových plánoch. Zároveň predchádzame zraneniam. Tie sú jednoznačne neželané a dokážu človeka vyradiť na veľmi dlhý čas. Šľachy a väzivá nám pomáhajú pri kontrakcii svalov. Obe nám stabilizujú kĺby. Dobre vyvinuté šľachy sú elastické a silné. Dajú sa prirovnať k popruhom a dokážu vyvinúť značnú silu.

Zranenie šliach je častejšie u ľudí, ktorí užívajú AS. Vďaka AS dochádza k značnému rozvoju svalstva a sily. Ale nedochádza k primerane rýchlemu zosilneniu šliach a úponov.

Opačný prípad môže nastať, ak dôjde k prudkému zosilneniu šliach, ale svalový rozvoj zostáva konštantný. To môže spôsobiť rôzne zranenia ako je napríklad natrhnutie svalu. Preto je dôležité predchádzať takýmto zraneniam a snažiť sa po každom náročnom cvičebnom programe zaradiť deload na obdobie 1-2 týždňov.

Výhody takéhoto deloadu:

1. Telo dostane zaslúžený oddych 2. Prečistenie mysle 3. Prevencia pretrénovania sa 4. Zvýšenie šancí na progres pri nasledujúcom cvičení 5. Prevencia zranenia 6. Zotavenie svalov, kĺbov, CNS

Šľachy a väzivá sú zložené z dvoch hlavných vlákien:

Elastín

Patrí medzi bielkoviny. Elastín je zložkou všetkých spojivových tkanív v ľudskom organizme. Zaisťuje pružnosť spojivových tkanív. Elastín je nerozpustný proteín a vzniká spájaním vo vode. Pri jeho nedostatku dochádza k degeneratívnym zmenám na spojivách. Táto zmena nastáva pri nedostatku elastínu. Inak povedané nedochádza k návratu elastínu do pôvodnej formy po deformácií.

Ide o telu vlastný proteín, ktorý je produkovaný v procese proteosyntézy.

Kolagén

Je dôležitou súčasťou kĺbov, kostí a spojivových tkanív. Pôsobí na obnovu chrupaviek, kĺbov a svalovej hmoty.

S pribúdajúcim vekom dochádza k znižovaniu tohto proteínu. To môže viesť k ochoreniam rôzneho charakteru. Zápalové ochorenia kĺbov, cievne ochorenia a iné. Pri nedostatku dochádza k zníženiu hustoty kostného tkaniva (zvýšená krehkosť kostí), zhoršenie kvality pokožky.

Kolagén poskytuje silu a tuhosť a elastín flexibilitu.

Pre maximálne nasadenie v silovom, objemovom tréningu je veľmi podstatné zaraďovanie ľahších tréningov. Tie sa vyznačujú vyšším pracovným objemom ale nižšou intenzitou.

Cviky vhodné na spevnenie šliach a väzív v kontexte so silovými tréningami sú v prvom rade zamerané na základné viackĺbové cviky. Tie sú najviac preferované v ťažkých tréningoch. Tvoria základ či už objemového, silového, alebo iného typu tréningu. Viackĺbové cviky zapájajú najviac partií. Preto sú aj cviky zamerané na spevnenie šliach totožné. Sú ťažiskom každého typu tréningu. Rozdiel je len v intenzite, dynamike a pracovnom objeme.

Príklad tréningu môže vyzerať nasledovne pre fázu deload:

Pondelok mŕtvy ťah 3×6-10 sťahovanie kladky za hlavu 3×8-12 bicepsový zdvih 3×6-8  

Utorok bench press 3×8-12 sťahovanie kladky na triceps 3×8-12 tricepsové extenzie 3×8  

Štvrtok leg press 2×8-12 drepy 3×8-12  

Sobota upažovanie 3×8-12 tlaky za hlavu (ramená) 3×5 krčenie ramien 3×8-12

Foto zdroj: thinkstock