Cviky pod dohľadom fyzioterapeuta 2.časť (Video)

Klik

Cvik klik pod dohľadom fyzioterapeuta

Kto by nepoznal kliky. Jeden z najznámejších cvikov vôbec. Existuje veľa variant, resp. každý ho cvičí inač. V tomto článku si ho popíšeme pod dohľadom fyzioterapeuta.

Prevedenie cviku

Pri prevedení kliku, je jedna z najdôležitejších vecí správna poloha tela. V kliku je nutné, aby bolo telo v jednej rovine, to znamená že nohy, bedrové kĺby, panva, hrudný kôš a ramená sú na úrovni jednej priamky.

Pre menej trénovaných je k dispozícii poloha tzv. ženského kliku, kolená môžu byť položené na zemi, avšak princíp priamky a roviny by mal byť zachovaný.

Dávajte si pozor na to, v akej polohe máte dlane a lakte. Veľa ľudí trpí hypermobilitou kĺbov. Preto majú v polohe kliku tendenciu lakte „prepadávať dopredu“. Nastavenie lakťov je ukázané vo videu.

Tricepsové kliky

– ruky nie sú pred telom, ale približne pod ramenami a kúsok smerom von.

Pri pohybe nadol, lakte smerujú dozadu.

Klik na prsné svaly

– ruky sa nachádzajú viacej od tela, nie pod ramenami, pretože pri pohybe na dol lakte smerujú do boku.

Pri oboch typoch klikov sa snažte lopatky držať v jednej úrovni, to znamená prilepené na hrudnom koši. A aby nedošlo k odstávaniu lopatiek počas prevedenia cviku a to preto, lebo pri klikoch sa precvičuje aj m. serratus anterior, ktorý udržuje vonkajší okraj lopatky prilepený k hrudnému košu a zúčastňuje sa na pohyboch ramena.