Klik
![]() |
Kto by nepoznal kliky. Jeden z najznámejších cvikov vôbec. Existuje veľa variant, resp. každý ho cvičí inač. V tomto článku si ho popíšeme pod dohľadom fyzioterapeuta.
Prevedenie cviku
Pri prevedení kliku, je jedna z najdôležitejších vecí správna poloha tela. V kliku je nutné, aby bolo telo v jednej rovine, to znamená že nohy, bedrové kĺby, panva, hrudný kôš a ramená sú na úrovni jednej priamky.
Pre menej trénovaných je k dispozícii poloha tzv. ženského kliku, kolená môžu byť položené na zemi, avšak princíp priamky a roviny by mal byť zachovaný.
Dávajte si pozor na to, v akej polohe máte dlane a lakte. Veľa ľudí trpí hypermobilitou kĺbov. Preto majú v polohe kliku tendenciu lakte „prepadávať dopredu“. Nastavenie lakťov je ukázané vo videu.
Tricepsové kliky
– ruky nie sú pred telom, ale približne pod ramenami a kúsok smerom von.
Pri pohybe nadol, lakte smerujú dozadu.
Klik na prsné svaly
– ruky sa nachádzajú viacej od tela, nie pod ramenami, pretože pri pohybe na dol lakte smerujú do boku.
Pri oboch typoch klikov sa snažte lopatky držať v jednej úrovni, to znamená prilepené na hrudnom koši. A aby nedošlo k odstávaniu lopatiek počas prevedenia cviku a to preto, lebo pri klikoch sa precvičuje aj m. serratus anterior, ktorý udržuje vonkajší okraj lopatky prilepený k hrudnému košu a zúčastňuje sa na pohyboch ramena.