Cvičíme s fyzioterapeutom (1.časť)

Cvičíš a napriek tomu ťa bolí chrbát?

Nosíš vložky a napriek tomu máš bolesti? V novom seriáli budeme príčinách hovoriť.

Od narodenia dieťaťa, ako dozrieva jeho nervová sústava, sa zapájajú do jeho pohybových a motorických funkcií jednotlivé svalové skupiny a všetky svalové slučky.

Každý mesiac zodpovedá určitému pohybovému vývoju. Dieťa prechádza z polohy na chrbátiku do polohy na bok. Otáča sa na bruško, postupne na štyri, až napokon začne chodiť.

Všetky tieto motorické súhry sa prenášajú až do dospelosti. Avšak táto motorika je už u staršieho človeka ovplyvnená tým, čo denne robíme častejšie. Časté sedenie, málo pohybu a iné pohybové stereotypné činnosti, môžu mať negatívny vplyv na naše svaly. Telo zabúda na svaly, ktoré sme používali ako deti.

K jednotlivým pohybovým vzorom ktoré sme sa prirodzene naučili ako malé deti, sa môžeme vrátiť. Slúžia na to cvičenia, ktoré si v nasledujúcich videách s fyzioterapeutkou Ivetou Stankovou ukážeme.

V prvom videu si prejdeme 3 pozície pre správne postavenie chrbtice, správne dýchanie a zapojenie vnútro brušného tlaku. Tieto pozície by sme mali využívať pri cvičení doma alebo vo fitnesscentre.

1. Pozícia trojmesačného bábätka

poloha trojmesačného dieťaťa

2. Pozícia päťmesačného dieťaťa

pozícia 5 mesačného dieťaťa

3. Pozícia 11-12 mesačného dieťaťa

poloha 12 mesačného dieťaťa

Fotografie sú ilustračné. Pre správne pochopenie je dôležitý popis vo videu.

Prečo cvičiť takého nudné cvičenia?

Svaly ktoré vidíme na povrchu sú predovšetkým o estetike. Vieme ich vycvičiť. Vieme ich vyformovať. Je ich vidieť. Aby to ale celé správne fungovalo, sú veľmi dôležité svaly ktoré nevidíme.

Sú to svaly ktoré nám spájajú chrbticu, svaly ktorými dýchame atď. Povrchové a hlboké svalové skupiny musia pracovať ako „partneri“. Vyhneme sa tak bolestiam chrbta, ktoré môžu byť spôsobené nesprávnym cvičením len estetických svalov.

Je preto dôležité cvičiť aj takéto nudné cviky. Sú to však zároveň veľmi funkčné cviky. Ak existuje reálny bolestivý problém, pravidelným cvičením je si možné pomôcť od bolesti.

Aby ste videli ako to funguje reálne, pre ďalšiu časť sme si pripravili praktickú ukážku týchto cvičení s vrcholovou športovkyňou Martinou Kohlovou.

Vo videu rozpráva fyzioterapeut Iveta Stanková (rebalance.sk)