Chystáte sa začať cvičiť, no nie ste si istí, či je lepšie cvičiť ráno alebo večer? Alebo je dokonca lepšie sa cvičeniu venovať v inú dobu, napríklad popoludní?
Cvičíme ráno
Výhoda posilňovania ráno je v tom, že si stihnete odbiť svoj každodenný pohyb skôr, než sa do cesty začnú pliesť starosti a prekážky pracovného dňa. Vaše telo vyplaví endorfíny, čiže hormóny dobrej nálady. Tým si zaistíte, že začnete deň s nadšením a v duševnej pohode.
Má to aj ďalšiu výhodu. Ráno je vonku väčšinou chladnejšie a je čistejší vzduch než cez deň. Po zvyšok dňa budete mať navyše zvýšenú mentálnu pozornosť a ostrejšiu koncentráciu. Ranné cvičenie povzbudzuje metabolizmus na najdlhšiu dobu. Telo má tendenciu spáliť viac tuku, pretože glykogén, energia potrebná na cvičenie, vzniká práve spaľovaním tukov (vyššie percento). U ľudí, ktorí trénujú ráno, je najväčšia pravdepodobnosť, že sa budú pravidelnému cvičeniu venovať dlhodobo.
Pokiaľ by sme mali povedať niečo o nevýhodách, tak hneď ako prvá určite aj vám napadne ranné vstávanie. Ak ste však ranné vtáča, nebude to pre vás problém. Ten by bol možno v prípade, keby ste chodili do práce napríklad na šiestu hodinu, takže určite by ste nevstávali o štvrtej, aby ste si mohli zacvičiť. No na druhú stranu, v tej dobe zväčša posilňovne otvorené nie sú.
K nevýhodám patrí aj fakt, že pred ranným tréningom sa musíte skutočne dobre rozcvičiť, inak sa zvyšuje sa riziko zranenia. Ale to by ste mali samozrejme robiť v ktorúkoľvek dennú dobu pred každým cvičením.
A čo cvičiť popoludní?
Tréning v popoludňajších hodinách má plus v tom, že odolnosť, sila a výkon sa v neskorších denných hodinách ľahko zvyšujú, vďaka čomu bude vaša snaha o niečo efektívnejšia.
Pre mnoho ľudí môže popoludňajšia doba navodzovať dojem menej náročného cvičenia. Ide o skvelý spôsob, ako sa zbaviť stresu z celého dňa. A riziko zranenia sa znižuje, pretože telo je už dostatočne zahriate.
Nevýhodou však je, že vám s naplánovaným tréningom môžu veľmi často kolidovať pracovné či spoločenské udalosti. Môžete sa tiež cítiť príliš vyčerpaní, než aby ste išli ešte cvičiť. Navyše vo väčšine posilňovní je tesne po pracovnej dobe najväčší nával, čo zvyšuje dobu čakania na prístroje a možné obmedzenie doby cvičenia na jednotlivých strojoch.
Možno radšej večer…
Výhoda tréningovej aktivity vo večerných hodinách je, že pohyb môže pomôcť napraviť poruchy spánku a zredukovať mieru stresu nazhromaždeného za celý deň. Môžete cvičiť, zatiaľ čo všetci doma už spia. Fitnesscentrá sú už menej prepchaté. Navyše ide o výbornú cestu, ako si uvoľniť myseľ, pretože už vás nerozptyľuje toľko vecí.
Negatívna stránka večerného cvičenia je v tom, že vaša obľúbená posilňovňa už môže mať zatvorené. Možno budete príliš vyčerpaní na ďalšiu námahu. Vonkajšia rozcvička je po zotmení menej bezpečná. Tiež pravdepodobne nevyužijete všetky výhody, ktoré plynú zo zrýchlenia metabolizmu, ktoré po fyzickom pohybe nasleduje, pretože ako náhle idete spať, váš metabolizmus sa automaticky spomalí.
Čo vravia výskumy?
Hoci výskumy preukázali, že väčšina ľudí je najlepšie fyziologicky uspôsobená na cvičenie neskoro popoludní alebo podvečer, rozruch všedného dňa môže túto dobu mnohým ľuďom túžiacim po pohybe prekaziť. Štúdie ukazujú, že dlhodobo pri cvičení vydrží skôr tí, ktorí sa do posilňovne vystroja v ranných hodinách.
Ako vidíte, všetko má svoje pre aj proti. Pre cvičenie by ste si preto mali vybrať čas, ktorý bude najlepšie vyhovovať práve vám.
Foto zdroj: thinkstock