Cvičíme a jeme II. – zloženie stravy

Budete sa cítiť pri cvičení omnoho lepšie, ak bude jedlo pred tréningom obsahovať vyšší podiel sacharidov a nízky obsah tukov. Táto informácia je asi určite najvýznamnejšia pre vytrvalcov. Prijaté karbohydráty udržia hladinu krvného cukru na optimálnych hodnotách a to aj pri vytrvalostných aktivitách. Telo tak bude mať dostatok energie a svaly budú plynulo zásobované kvalitnou energiou. Vaše telo si tak zvykne používať druh energie, ktorú dostáva. Čím viacej sacharidov bude dostávať, tým výkonnejšie ich pri záťaži bude vedieť využívať.

Cvičíme a jeme II. – zloženie stravy

Vhodnými zdrojmi karbohydrátov sú cereálie, chlieb, ovocie, alebo ryža. Pokiaľ jedenie pred tréningom nie je pre vás, prijmite svoju potrebnú dávku energie vo forme nápoja. To či sacharidy telo príjme v tekutinách, alebo v pevnej strave, nemá na výkon žiaden vplyv. Ideálne sú športové nápoje, ale dobre poslúžia aj džúsy (niekomu však môže ich kyslosť pri športovaní prekážať). Takéto zásobovanie je dôležité najmä pri vytrvalostných aktivitách prekračujúcich hodinu. Pokiaľ si teda telo na extrémnu záťaž nepripravíte v podobe zásob cukru, asi po hodine začne energia dochádzať. Majte preto po ruke fľašu s vhodným nápojom a priebežným popíjaním energiu dopĺňajte. Ak však tréning trvá približne do hodiny, nemá fľaša so športovým nápojom význam.

Diéty s nízkym obsahom cukrov – pokiaľ v potrave klesá percentuálny podiel cukrov pod 25, telo už nedokáže zásobovať svaly potrebným glykogénom (svalový cukor). Diéta obsahujúca prinajmenšom 40 až 50 percent karbohydrátov už telu umožní svaly zásobovať glykogénom, ale pokiaľ vykonávate dlhotrvajúci vytrvalostný šport, mali by ste celkovo konzumovať sacharidov oveľa viacej.

Aj keď sú cukry pre vytrvalostné aktivity číslo jedna, tuky a bielkoviny nesmú byť opomenuté. Bielkoviny nedokážu poskytnúť tak účinnú energiu ako sacharidy, ale svoju dôležitú úlohu zohrávajú pri výstavbe nových svalových tkanív a pri oprave už existujúcich vlákien. Väčšina ľudí dokáže potrebné bielkoviny získať z potravín ako je hydina, mäso, vaječné bielka a nepotrebuje popri bežnej strave užívať výživové doplnky.

Tuk je taktiež dôležitý i keď nie tak ako cukry, alebo bielkoviny. Tuk spoločne s cukrami poskytuje energiu pre prácu svalov. Ich význam narastá so znižujúcimi sa zásobami cukrov. Rozhodne sa vyhnite veľkým oblúkom tučným jedlám predtým, než pôjdete cvičiť. Tuky ostávajú v žalúdku podstatne dlhšie, čo môže pri cvičení spôsobiť problémy.

Foto zdroj: thinkstock