Cvičíme a jeme I. – načasovanie je všetko!

Nech ste rekreačný, či profesionálny športovec, musíte aj jesť a je preto potrebné vedieť, ako čo najlepšie stravovanie s cvičením skĺbiť.

Zjesť veľkú porciu jedla predtým než pôjdete cvičiť nie je asi najrozumnejšie. Človek je potom lenivý a pocity od žalúdku cvičenie poriadne sťažia. Kým začnete cvičiť, krv sa koncentruje v pracujúcej tráviacej sústave. Keďže je pre prácu svalov krv rovnako potrebná, v okamihu začatia fyzickej záťaže sa začne presúvať do svalov. Krv ide jednoducho tam, kde je potrebná. Snaží sa naraz zvládať dve veci a ani jednu nerobí tak ako má. Znamená to, že pred cvičením sa nemá jesť? Áno, aj nie. Existuje totiž aj situácia, kedy nejedenie pred tréningom môže byť rovnako nevhodné ako prejedenie sa. Ak človek dlho nič neje, jeho hladina krvného cukru poklesne natoľko, že sa dostavia pocity únavy, slabosti a celkovo sa spomalia a zhoršia reakčné schopnosti.

Cvičíme a jeme I. - načasovanie je všetko!

Ako si teda udržať ideálnu hladinu krvného cukru a nemať na druhej strane pri cvičení plný žalúdok? Každý sme iný a preto jednoznačná odpoveď neexistuje. Existujú však všeobecné pravidlá načasovania jedenia pred cvičením:

  • Raňajky sa neoplatí oklamať, či dokonca úplne vynechať. Keď sa ráno prebudíte, máte nízku hladinu cukru. Pokiaľ vynecháte raňajky, budete lenivý a cvičenie nebude asi najpríjemnejšie. Pokiaľ máte v pláne už krátko po vstaní cvičiť, zjedzte menšiu porciu, alebo aspoň vypite sladký nápoj (džús), ktorý hladinu cukru primerane zvýši a „naštartuje“ vás. 
  • Tak ako si naplánujete cvičenie, rovnako si naplánujte aj čas jedenia. Veľké jedlá si doprajte v predstihu aspoň 3 – 4 hodiny pred tréningom. Pre menšie jedlá by čas mal byť prinajmenšom 1 až 2 hodiny. Mnoho ľudí dokáže pred cvičením niečo zjesť a nevadí im to. Kľúčom teda je, ako sa cítite vy a ako to znášate. Riaďte sa preto podľa svojich pocitov a zohľadňujte aj to, čo sa chystáte cvičiť. Ak sú v pláne napríklad ťažké drepy, rozhodne sa najedzte v dostatočnom predstihu, ináč to oľutujete:).
  • Ďalším dôležitým bodom je pravidelnosť stravovania. Za každých okolností sa snažte pravidelnosť dodržať a nevynechať žiadne jedlo dňa. Preskočenie jedla spôsobí zníženie hladiny krvného cukru a dostavia sa pocity, ktoré som už popísal. Čím dlhšie je tréningové zaťaženie, o to väčší význam má nevynechávať jedlá.
  • Jedzte po tréningu! Organizmus je po záťaži najcitlivejší na prijímanie cukrov. Ľahko sa tak obnovia stratené zásoby sacharidov a človek sa tak udrží v primeranej vitálnosti a bude fit pre ďalší tréning. Ak sa toto senzitívne obdobie po tréningu premešká, telo bude potrebovať na doplnenie zásob oveľa viacej času, čo sa prejaví aj vo zvýšenej únave, zoslabnutí a lenivosti. Ideálne je mať po ruke niečo sladké, čokoláda sa neodporúča, nakoľko je aj zdrojom tuku a cukry v nej obsiahnuté sú komplexné.

Foto zdroj: thinkstock