Cvičíme s fyzioterapeutom (2.časť) – vrcholový šport

Fyzioterapia má u vrcholových športovcov význam ako prevencia zranení a pomáhala im udržiavať kondíciu. Ukážeme si niekoľko cvikov, ktoré sú dennou súčasťou ich tréningového procesu. Cviky predvádza rýchlostná kajakárka Martina Kohlová.

Pozície, ktoré vo videu Martina cvičí, boli vybrané so zámerom a špecializáciou na jej šport. Keďže je rýchlostná kanoistka, každá jedna pozícia bola vybraná  za účelom stability trupu a za účelom zapojenia šikmých svalových slučiek. V praxi to znamená, aby bola stabilnejšia v kajaku a dokázala ekonomickejšie využívať pohyby rúk.

Fyzio cviky aj pre bežných ľudí

Tieto cvičenia a pohyby sa využívajú aj v bežnej fyzioterapii – pozrite si video z prvého dielu s fyzioterapeutkou Ivetou Stankovou.

Jedná o vývojové pozície. To znamená, že si nimi prešiel každý počas útleho detstva. To čo sme sa v rannom veku naučili, môžeme časom zabudnúť. Ochabujú dôležité hlboké svaly a ich správne zapájanie.

Takýmto cvičením dochádza k aktivácii hlbokých svalových skupín. Vyrovnáva sa váha hlbokých a povrchových svalov.

Jednoducho povedané

Martina cvičí pre efektívnejšie využívanie svalov pri vrcholovom športe s cieľom pretekať rýchlejšie. To isté môžu cvičiť aj bežný ľudia s cieľom, že vás nebude bolieť chrbát, budete mať správne držanie tela a znížite riziko zranenia pri športových aktivitách.

Vo videu rozpráva fyzioterapeut Iveta Stanková (rebalance.sk)