CrossFit Rowing (Veslovanie) – Základy pre CrossFit (20) – Video

Ako správne veslovať. O tom je dnešný článok a predovšetkým video. Veslovací trenažér je výborný na kardio. Je možné trénovať na intervaly, vzdialenosť alebo kalórie.

Technika veslovania

V začiatočnej pozícii mám nohy pokrčené, ako keď vykonávam drep. Päty sú pevne zasadené do vesla. Predkolenie je kolmo na podložku.

Vystretými  pažami začínam ťahať veslo. Chrbát je rovný. Pohyb vychádza z nôh. Päty zatláčam do trenažéra. Až keď sú kolená vystreté a chrbát v miernom záklone, pridávam paže.  Ruky sa krčia v lakťoch a smerujú medzi hruď a brucho.

Spätný pohyb je identický, len v obrátenom poradí. Najprv sa vystierajú ruky a až následne krčím kolená. Chrbát v závere ostáva rovný. Paže sú vystreté pred telom a kolená pokrčené. Z tejto polohy môžem pokračovať ďalším opakovaním.

Keď veslujem, je nežiaduce aby sa lanko mykalo. Pohyb vesla má byť horizontálny. Tam a naspäť.

Chyby

  • Oblý chrbát
  • Podbiehanie vesla. To znamená nedodržiavam základný princíp nohy-ruky-ruky-nohy. Panva skĺza dopredu ešte pred úplnou extenziou.
  • Práca len vrchnej časti tela. Pohyb je vyvolávaný z paží a nevyužívajú sa nohy. Veslovanie by malo byť predovšetkým o práci nôh. Ruky sú len vodiace zariadenia.

Príručka pre CrossFit  – v spolupráci s CrossFit Pressburg Cvik vysvetľuje Jozef Porubský