Čo je to tyrozín a aké má miesto vo výžive športova

avokádo

Tyrozín je dnes možné nájsť v množstve prípravkov, ktoré sú určené intenzívne cvičiacim a fyzicky aktívnym jedincom.

Ide o neesenciálnu aminokyselinu. Často sa spomína to ako prekurzor hormónov adrenalínu a noradrenalínu (táto aminokyselina je teda zdrojom ich tvorby).

Obidva hormóny sú stresové – uvádzajú organizmus do stavu zvýšenej ostražitosti, napätia a pripravujú ho na akciu. Tým dochádza aj k zvýšenej koncentrácii a podpore výkonu.

Tyrozín je prekurzorom hormónov

Tyrozín je okrem toho tiež prekurzorom hormónov štítnej žľazy (T4 a T3, čiže tyroxínu a trijódtyronínu). Podporuje jej výraznejšiu činnosť a obmedzuje riziko spomalenia bazálneho metabolizmu. To je dôvod, prečo dokáže byť nápomocný v rámci diét. Navyše, zaujímavý je aj jeho synergický efekt s látkami podporujúcimi spaľovanie tukov na základe termogenézy (extrakt zo zeleného čaju, synefrín, prípadne kapsaicín a iné) a s látkami podporujúcimi využívanie tukov ako energetického zdroja (hlavne l-karnitín).

Keď sme už pri synergických efektoch, tak tyrozín dokáže zosilňovať aj stimulačné efekty kofeínu alebo taurínu.

Menej známym faktom je, že tyrozín predstavuje základ pre tvorbu melanínu (základný pigment kože). Úprava a stav pokožky je dôležitá napríklad aj v kulturistike a príbuzných odvetviach. Na rýchlejšie opálenie je v tomto smere účinná kombinácia tyrozínu, medi a vitamínu D.

Napriek tomu, že obsah tyrozínu vo svalových bielkovinách je len okolo 1-2%, pripisujeme mu mnohostranné využitie v organizme.

– zdroj pre tvorbu adrenalínu, noradrenalínu a dopamínu
– zdroj pre tvorbu hormónov štítnej žľazy
– prispieva k výraznejšej redukcii telesného tuku
– má stimulačné účinky
– zvyšuje koncentráciu a podporuje výkonnosť
– potláča stresové, depresívne a úzkostné stavy
– zlepšuje náladu, zvyšuje čulosť a vitalitu
– podpora tvorby melanínu (pigment kože)
– podpora činnosti nadobličiek a hypofýzy (podmozgová žľaza)
– potláča chuť do jedla
– potláča katabolické procesy
– ukazuje sa ako nápomocný nástroj pri liečbe drogových závislosti a v rámci rôznych chorôb (Parkinsonova choroba, metabolické poruchy, atď.)

Tyrozín môže prispieť ku kvalitnejšiemu, intenzívnejšiemu a náročnejšiemu tréningu. Pôsobí energeticky, kompenzuje únavu a zlepšuje psychické naladenie. Športovec sa môže lepšie sústrediť a obmedziť fyzickú aj psychickú únavu.

Prírodné zdroje tyrozínu

Medzi jeho najbohatšie naturálne zdroje môžeme zaradiť mandle, avokádo, banány, mliečne výrobky, sóju, živočíšne mäso alebo morské plody.

Dávkovanie vo forme doplnkov výživy

výživové doplnky

Čo sa týka dodatočnej suplementácie, l-tyrozín sa najčastejšie užíva v dennom množstve cca 1-2g v jednej až dvoch dávkach (hlavne 30-60 minút pred výkonom, prípadne aj ráno).

Najlepšie je prijímať ho nalačno. Výnimkou nie sú ani vyššie dávky. Výrobcovia však neodporúčajú prekračovať dennú dávku zhruba 10-12g, aj keď ide o relatívne bezpečný suplement.

Pri týchto vyšších množstvách sa môžu dostaviť zažívacie ťažkosti, prípadne môže byť znížené vstrebávanie iných aminokyselín.

Dávkovanie je rozumné maximálne po pár mesiacoch na určitú dobu prerušiť. Ak je tyrozín súčasťou komplexnejších predtréningových zmesí, riaďte sa odporúčaniami uvedenými na konkrétnom výrobku.

Foto zdroj: thinkstock