Čo si myslí Arnold Schwarzenegger o súčasnom smerovaní bodybuildingu?

Tlačovka na Arnold Classic 2015 priniesla otvorené a kritické vyjadrenia na adresu súčasného stavu bodybuildingu priamo z úst ikony v tejto oblasti. Arnold Schwarzenegger vyjadril svoj názor na smerovanie bodybuildingu a video sprostredkujúce jeho názory následne v kruhoch odbornej aj laickej verejnosti rozpútali diskusiu. Arnie ako legenda a veľká autorita totiž nahlas povedal to, o čom sa už dlhšie rozprávalo. Nikto však dané skutočnosti doteraz nepomenoval tak priamo a otvorene ako on.

Arnold Schwarzenegger a jeho slová z pôvodného videa z tlačovej konferencie:

Povedzme, že som rozhodca – teraz zabudnime, že som súťažil.  Tu a teraz som rozhodca.

Ako rozhodca sa pýtam sám seba pri hodnotení otázku: „Koho telo by som chcel mať?“ K tomuto to má smerovať.

A ja osobne si myslím, že Cedric (McMillan, pozn. red.) predviedol nádnerné telo s tak perfektnými proporciami, že som presvedčený o tom, že mal byť umiestnený (hodnotený) vyššie ako napokon bol. Ale pokiaľ nezmeníme hodnotiaci proces, pokiaľ neurobíme niečo pre to, aby rozhodcovia prestali zohľadňovať iba mužov s najhrubším krkom a najväčšími svalmi, pričom nepôsobia na pohľad príjemne… (zamyslenie)

pretože … Spomeňte si na staré dobré časy, keď vyhral Steve Reeves. Keď ste ho videli na pláži, v duchu ste si hovorili: „Tak takéto telo by som skutočne chcel mať. Wow! Ako dokonale tento chlap vyzerá.“

Ale to si žiaľ už nepomyslíte o tých mužoch, ktorí dnes vyhrávajú súťaže… A preto sa snažím týmto spôsobom podnietiť rozhodcov, aby sa sústredili na komplexnú podstatu – aby zohľadňovali všetko.

Zoberme si ako príklad bruchá súťažiacich mužov – brušné svaly, ktoré trčia do priestoru… Zvyklo to byť tak, že telá súťažiacich mali tvar písmena V a dnes… Ja neviem, dnes majú skôr akýsi fľašovitý tvar…

Ronnie Coleman

Ronnie Coleman na exhibičnom vystúpení v Bratislave 2010. Nemal súťažnú formu, no pre príklad k bruchu o ktorom Arnie hovorí je veľavravný.

Je veľmi zvláštne pozerať na to, čo sa deje dnes na súťažnom pódiu. Takmer nikto zo súťažiacich nevie už stáť dlhšiu dobu s vtiahnutým bruchom, v správnej póze, s vystretými ramenami a pôsobiť atleticky. Viete, skrátka to už dnes na pódiu nevyzerá dobre…

A práve preto sa musíme uistiť, že odmeňujeme tých správnych súťažiacich. Pretože ak odmeníme tých, ktorí si to skutočne zaslúžia, potom každý začne trénovať tak, aby mal estetické, nádherné telo… namiesto masívneho tela, aké má vzpierač. (ruch) – Jim Mannion (predseda IFBB, pozn. red.) je cenený pre svoj celoživotný prínos. To však neznamená, že si nemôžme dovoliť s ním nesúhlasiť! Pretože on (Mannion, pozn. red.) velí rozhodovaciemu procesu, on vyberá rozhodcov, musíte sa obrátiť práve na neho!

Vy – zástupcovia magazínov, internetu a všetkých ostatných médií – apelujte na neho a apelujte aj na všetkých ostatných rozhodcov. Pretože to je presne ten spôsob, ktorým docielite zmenu, apelovaním a tým, že sa o danú vec začnete zaujímať a jasne poviete – „toto je neakceptovateľná cesta pre ďalší vývoj bodybuildingu!“. Nechceme predsa na pódiu vidieť tých najväčších mužov, chceme tam opäť vidieť tie telá, ktoré sú skutočne najestetickejšie a zároveň atletické.