Čo sa môžete naučiť z CrossFit súťaží

Čo sa môžete naučiť z CrossFit súťaží

Jednou z najdôležitejších súčastí súťaženia v akomkoľvek športovom odvetví je schopnosť vedieť sa poučiť z toho, čo sa udialo, a vedieť to využiť vo svoj prospech. Veľa sa môžete naučiť z víťazstiev, no častokrát ešte viac z porážok. Čoraz populárnejšie CrossFit podujatia sú takisto miestom, z ktorého si môžu športovci rôzneho zamerania zobrať určité ponaučenia. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Pri sledovaní kvalitnej a dobre zastúpenej CrossFit súťaže veľmi rýchlo zistíte, že športovec tu musí vynaložiť všetko, čo je aktuálne v jeho silách. Neexistuje tu priestor na žiadne šetrenie, pretože rozhodovať môžu maličkosti.

Medzi tými najlepšími nie sú veľké rozdiely a sú vyjadrené v stotinách sekúnd alebo v gramoch zvládnutej záťaže za istý čas. Práve v efektívnom minimalizovaní a prekonávaní týchto rozdielov, vo využívaní silných stránok a utlmení slabých stránok spočíva celkový úspech na súťaží. Je to však stratégia, ktorá je vhodná len z krátkodobého hľadiska. Aby ste sa mohli dlhodobo zlepšovať a približovať sa svojmu potenciálu, nesmiete len tlmiť vaše slabé stránky, resp. ich maskovať. Na rozdiel od súťaže, tréningový proces vytvára priestor, kedy na ich postupnom odstraňovaní musíte pracovať.

Ďalším dôležitým poznatkom je to, že športovec sa počas súťažného podujatia musí naučiť žiť len pre daný moment, ktorý aktuálne prebieha. Vyžaduje to vysokú mieru mentálneho sústredenia, aby ste sa vedeli dostať do potrebnej zóny. Sú to také situácie, pri ktorých je potrebné zabudnúť na všetky nepodstatné veci okolo vás – všetky starosti, osoby, tlaky, rušivé zvuky, atď. Vyžaduje to istý čas, kým si to osvojíte, no odzrkadlí sa to aj na vašom výkone.

Pri pohľade na CrossFit súťaže vám určite napadne aj to, že efektívna regenerácia je tu ďalším kľúčovým aspektom. Počas podujatia je súťažiaci vystavený neskutočnému pracovnému objemu, na ktorý by potreboval priemerný kondičný cvičenec niekoľkonásobne viac času. Časové odstupy medzi jednotlivými disciplínami nie sú veľké a preto je nutné, aby na to boli športovci dobre pripravení. Samozrejme, že najdôležitejšia je správna voľba predsúťažného cvičebného plánu a tréningová adaptácia, no veľmi podstatné je venovať dostatočnú pozornosť jednotlivým regeneračným aktivitám (odpočinok a spánok, výživa a hydratácia, strečing, mobilita, masáže, ľad, obklady, atď.).

Spomeňme ešte jeden podstatný fakt, ktorým je to, že pódium a súperenie s ostatnými športovcami nám pomáha k tomu, aby sme podávali lepšie výkony. Súťaženie, túžba prekonávať limity, energia podujatia a tlak ľudí je niečo, čo nás niekedy vie donútiť k takým výkonom, na ktoré by sme ani nepomysleli. Nemusí ísť pritom len o verejné a oficiálne súťaže. Kľudne si môžete usporiadať vaše vlastné športové súťaže, na ktoré si zavoláte niektorých svojich priateľov. Uvidíte, ako to prirodzene podporí vašu snahu dosiahnuť lepší výkon.

Foto zdroj: thinkstock