Čo je to VITARGO

Vitargo predstavuje cukor, ktorý v sebe spája kladné vlastnosti jednoduchých cukrov s komplexnými sacharidmi. Táto kombinácia vlastností dáva športovcom ideálnu možnosť dopĺňania energie počas výkonu ako aj po ňom. Je vhodný pre široké spektrum športových aktivít. VITARGO sa ako výživový doplnok stalo neoddeliteľnou súčasťou futbalových klubov v Premier League, brazílskej, anglickej ako aj francúzskej reprezentácie, švédskej tenisovej reprezentácie, špičkových cyklistov a triatlonistov a v mnohých ďalších športoch. Čo je teda to VITARGO?

čo je vitargo

Problematika dopĺňania energie športovcom je široká. Aby čitateľovi neunikli súvislosti, odporúčam zopakovať si predchádzajúce časti:   Čo je glukóza a glykogén Čo je to Maltodextrín

Glukóza má pre naše telo jedinečný význam. Ako zdroj energie ju využívame dennodenne a pri športe nevynímajúc. Veľmi rýchlo sa dokáže vstrebať do krvi a následne do svalov – svalový glykogén. Keďže sa jedná o jednoduchý cukor, prináša so sebou pre športovca aj negatívne vlastnosti. Sem patrí:

  • Príjem glukózy 60 min. pred výkonom má za následok nižší športový výkon a ohrozenie svalovej hmoty.
  • Nadmerné dlhodobé užívanie glukózy má negatívny vplyv na vstrebávanie bielkovín.
  • Nadmerné dlhodobé užívanie glukózy núti telo neustále vyplavovať inzulín a môže byť spúšťačom cukrovky.
  • LIMIT PRIJATÉHO MNOŽSTVA = Športovec môže využiť v nápoji max. 5% roztok glukózy. Ak je percento väčšie, môže to spôsobiť zažívacie problémy.

Aj pre tieto negatívne vlastnosti sa neustále hľadajú nové formy energie pre dopĺňanie svalového glykogénu. Úspešnou alternatívou sa stal Maltodextrín. Väzby glukózy v takýchto reťazcoch sú veľmi slabé. Navonok pôsobí ako komplexný cukor. Po skonzumovaní sa však slabé väzby v reťazci rýchlo štiepia na jednoduchú glukózu. Výsledkom je väčšie množstvo získanej energie, bez zažívacích ťažkostí.

VITARGO úspešne nadviazalo na kladné vlastnosti maltodextrínu a posúva ich ešte ďalej. Negatívom a limitom maltodextrínu je relatívne vysoká osmolalita a nízka molekulárna hmotnosť.

Čo je to osmolalita?

Osmolalita udáva veľkosť osmotického tlaku látok, ktoré sú rozpustené v 1 kg tekutín. Zjednodušene povedané osmolalita zohľadňuje hustotu.

V krvi (v krvnej plazme) sú najdôležitejšími takto rozpustenými látkami ionty (napr. sodík a draslík), cukry (glukóza) a močovina. Osmolalita môže narásť pri aktivite, kedy dochádza k veľkým stratám vody. Zvýšenú osmolalitu budeme pociťovať ako smäd. Vysoká úroveň osmolality narušuje nervovú činnosť. Medzi osmoticky aktívne látky patrí napr. glukóza, dextróza – viaže veľké množstvo vody zo svojho okolia.

Osmolalita mOsm/kg
Voda (závisí od množstva minerálov) 5-15
Vitargo (10% roztok) 11
Maltodextrín DE 18 (10% roztok) 48
Dextróza (10% roztok) 620

Ako je z tabuľky zrejmé, čím menšie číslo, tím väčšia šanca pre udržanie a obnovu hladinu glykogénu vo svaloch a glukózy v krvi. Čím väčšie číslo, tým ťažší žalúdok a zažívacie ťažkosti pri väčšej dávke.

Sacharid Priemerná molekulárna hmotnosť
Škrob 1 000 000
Vitargo 500 000 – 700 000
Maltodextrín 1000-10 000
Dextróza 180

VITARGO obnovuje hladinu glykogénu o 70% rýchlejšie v porovnaní s bežnými energetickými nápojmi. Rýchlosť vstrebávania (prechodu cez zažívací trakt) je o 80% väčšia v porovnaní s produktami na báze dextrózy (glukózy) a maltodextrínu. 

čo je vitargo

VITARGO použité v praxi

Vitargo má široké využitie. Najviac ho však asi ocenia vytrvalostní športovci. Je totiž veľký problém dostatočné rýchlo doplniť stratenú energiu po dlhotrvajúcom vytrvalostnom výkone.

Áno, bežná strava bohatá na sacharidy dokáže stratený glykogén doplniť tiež. Pridávať tréningové jednotky sa však nedá donekonečna. Limitom sa stane čas a priestor potrebný na regeneráciu. VITARGO pomôže regeneráciu skrátiť. Klesá riziko pretrénovania. Keďže "nekradne" vodu ako glukóza, znižuje sa riziko svalových kŕčov.

čo je vitargo

Tak, ako sa v kulturistike využívajú sacharidové vlny, využívajú sa aj vo vytrvalostných športoch. Sacharidová diéta má pre vytrvalca úplne iný zmysel. Zásoba cukrov je v tele obmedzená. Aby športovec v tele vytvoril čo najväčšiu zásobu, podstupuje pred najdôležitejším pretekom diétu. V prvej etape je zo stravy vylúčený cukor. Niekoľko dní pred výkonom sa naopak do stravy opäť pridá vo zvýšenej miere. Vyhladované svalové bunky takouto diétou donútime, aby si vytvorili väčšiu zásobu glykogénu ako pri bežnej strave. Bunky sa doslova nafúknu cukrom.

Takáto diéta ma však nevýhodu. Nie je ju možné používať veľmi často. Najväčší efekt má po prvý-druhý krát, keď ju telo ešte nepozná. Opakovaním stráca na sile. VITARGO sľubuje obdobný efekt, ale bez nutnosti držania tejto diéty.

 Aký význam má VITARGO pre posilňujúcich cvičencov?

1.) Z hľadiska suplementácie by na prvom mieste malo byť dopĺňanie proteínov. Dopĺňanie glykogénu je až na druhom mieste. Najmä však u ľudí s rýchlym metabolizmom by sa nemalo zanedbať!

2.) Užívate kreatín s glukózou? Skúste VITARGO. VITARGO vďaka svojej molekulárnej hmotnosti vytlačí transportnú látku zo žalúdka až 8x rýchlejšie ako glukóza. Kreatín sa v kyslom prostredí žalúdka ničí. 8x kratšia doba strávená v tomto "nehostinnom prostredí" znamená vyššiu účinnosť tejto látky.

Rovnako je možné úspešne využívať VITARGO  na transport NITRO suplementov.

čo je vitargo

VITARGO nevýhody:

  • Keďže je VITARGO patentované (švédsky výrobca: VITARGO originál), je jeho cena vyššia.
  • Vyššia molekulárna hmotnosť znamená zároveň aj ťažšie rozmiešanie prípravku v porovnaní s jednoduchými cukrami.

Foto zdroj: thinkstock