Čo je to Street workout

Mohli ste sa s tým stretnúť v súvislosti s rôznymi označeniami. Street workout, gheto workout, outdoor workout, prípadne kalistenika. Pri tejto športovej aktivite sa nepoužívajú moderné stroje a nepotrebujete k tomu žiadne drahé tréningové náradie. Postačí nájsť si vhodné miesto niekde v parku alebo na ulici, kde je k dispozícii aspoň nejaká tyč v podobe hrazdy alebo niekoľko jednoduchých preliezok. Potom je vašim jediným tréningovým nástrojom vaše telo a s trochou fantázie môžete absolvovať veľmi účinné cvičenie.

Tip na článok: Outdoor Gym

Street workout

Steet workout je vo svojej základnej podstate kombináciou funkčného tréningu a kalisteniky (cvičenie s vlastnou váhou). Je dobre známe, že moderná forma tejto činnosti vznikla v New Yorku, kde jedinci z chudobných štvrtí nemali zvyšné peniaze na návštevy posilňovní a hľadali rýchle a účinné alternatívy cvičenia.

Ďalším dôvodom bola určite aj voľnosť, keďže mohli cvičiť kedy chceli a prakticky aj kde chceli. V mestských parkoch začali trénovať s vlastnou hmotnosťou a tak vznikol tento novodobý šport, ktorý v posledných rokoch rýchlo naberá na popularite. Veľmi obľúbený je tiež v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, no aj u nás stále rastie počet ľudí, ktorí sa tomu venujú pravidelne.

Samotný tréningový systém je zložený z rozmanitých typov zhybov, kľukov, drepov, poskokov, šprintov, prednožovaní a zdvihov nôh, statických držaní, cvikov zameraných na strednú časť tela, atď.

Využívajú sa rýchle aj pomalšie opakovania. Ak si myslíte, že ide o jednoduchú alebo relaxačnú formu cvičenia, ste na omyle. Samozrejme je to ovplyvnené aj intenzitou trénovania, telesnou hmotnosťou a výberom cvikov, no Street workout ponúka rôzne možnosti a odlišné stupne náročnosti v rámci navonok podobných prevedení. Ak ste si to už niekedy skúsili a vybrali ste si aj niekoľko pokročilejších cvikov, určite sami uznáte, že to vôbec nie je ľahké.

Street workout

Tento typ športovej aktivity dokáže veľmi účinne rozvíjať silové schopnosti, ale aj svalovú vytrvalosť a objem svalov. Nervosvalová aktivita je vysoká, ak sa telo pohybuje v priestore a súčasne je na neho vyvíjaný určitý odpor.

Street workout je okrem toho efektívny pri podpore spaľovania tukov, zlepšení koordinačných a stabilizačných vlastností, zlepšení flexibility, a precvičujú sa tu aj tzv. skryté svaly, ktoré sa pri bežnom cvičení v posilňovni vôbec nemusia zapájať.

Môžete ho využívať ako primárnu fyzickú aktivitu, no tiež vo forme doplnkovej športovej činnosti. Nepodceňujte však regeneráciu a neberte to „len“ ako tréning s vlastnou váhou. Takáto tréningová jednotka môže byť fyzicky náročnejšia než váš bežný tréning v posilňovni.

Street workout má svoje nesporné výhody v dostupnosti (postačí ísť von a využiť rôzne hrazdy, bradlá, preliezky, kovové konštrukcie, schody, ihriská alebo parky) a rozvíjaní viacerých vlastností fyzickej pripravenosti.

Je určený pre mládež, dospelých, starších ľudí, ale aj pre športovcov. Môžete precvičiť celé telo pomocou jednotlivých komplexných pohybov. Cieľom je zdravý životný štýl, využívanie funkčného tréningu, no tiež aj spoznávanie nových ľudí, keďže Street Workout sa často vykonáva v menších alebo väčších zoskupeniach.

Foto zdroj: thinkstock