Schizandra, schizandra čínska, klanopraška, magnolka čínska, limoník čínsky – pod všetkými týmito názvami sa skrýva popínavá rastlina, ktorej sa v tradičnej čínskej medicíne hovorí wu-wei-zi. To v podstate znamená „plody piatich chutí“, prípadne „ovocie piatich chutí“ (kyslé, horké, sladké, slané a štipľavé).
Prečo ju užívať?
Najviac sa jej pripisujú adaptogénne, antioxidačné a hepatoprotektívne účinky. Významné sú však aj ďalšie pôsobnosti, z ktorých môžeme vyzdvihnúť stimulačný efekt, priaznivý vplyv na imunitný systém, protizápalové alebo neurotrópne účinky.
Využitie
Plody schizandry, bobule ružovkastej až červenej farby, majú najčastejšie a veľmi rozsiahle použitie (niekedy sa využívajú aj listy alebo koreň). Predovšetkým v Čine, Japonsku, juhovýchodnej Ázii a Rusku je táto bylina vysoko cenená ako stimulant a tonikum (pri znížení životnej energie).
Využívajú ju k liečeniu rôznych chorôb a stavov zapríčinených nerovnováhou jin a jang. Dlhú históriu užívania má aj v Európe, kde bola vždy známa kvôli povzbudivým efektom.
Lignany, účinné látky schizandry (konkrétne ide hlavne o schizandríny a gomisíny), boli v predošlých desaťročiach intenzívne študované a vďaka tomu dnes máme dostatok informácii o tejto rastline.
K rozšíreniu užívania schizandry prispieva aj bohatý obsah éterických olejov, iných biologicky aktívnych zlúčenín, viacerých minerálnych látok, vitamínu C, vitamínu E, koenzýmu Q a ovocných cukrov.
Zhrnutie jednotlivých účinkov, ktoré sa schizandre pripisujú:
– adaptogénne schopnosti (posilnenie fyzickej aj psychickej odolnosti organizmu voči stresovému pôsobeniu a vonkajším vplyvom)
– tonizujúce, stimulačné a neurotrópne schopnosti (pôsobí regeneračne, výživne, potláča únavu, povzbudzuje centrálnu nervovú sústavu, dokáže riešiť chronický únavový syndróm)
– silný antioxidačný vplyv
– pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a dýchanie
– prispieva k vyrovnávaniu krvného tlaku (vo väčších dávkach ho však môže zvyšovať)
– posilňuje pečeň a regeneráciu jej tkaniva
– zlepšuje funkcie obličiek (čistiaci efekt)
– protizápalové účinky a podpora imunity
– uvoľňuje svalstvo a pomáha pri nespavosti
– stimuluje a zvyšuje zrakovú ostrosť
– pomáha stabilizovať krvný cukor
– účinná pri podpore zdravia pokožky
– zlepšuje metabolizmus lipidov
– priaznivý vplyv na pamäť a koncentráciu
– používa sa aj pri liečbe depresívnych stavov
– pozitívne pôsobenie pri liečení kašľa, reumy, pohlavných problémoch, urologických problémoch, astmy, rôznych infekcii a iných chorôb
Schizandra býva svojim pôsobením často prirovnávaná k populárnejšiemu ženšenu. Bez väčších problémov sa môže pestovať aj v našich podmienkach (patrí nielen medzi liečivé, ale aj okrasné rastliny).
Dávkovanie
Je veľmi ťažké poskytnúť všeobecné odporúčania, pretože plody schizandry môžu byť k dispozícii vo viacerých formách a s rôznym obsahom lignanov.
Štandardizované extrakty z plodov sa však najčastejšie užívajú v dennej dávke 0,5-3g, v prípade konzumácie nespracovaných plodov je to 1,5-6g a pri príprave čaju sa používa cca 5-15g plodov.
Využíva sa aj ich naloženie v liehu. Môžu sa z nich pripraviť iné nálevy a odvary, kompóty, lekvár, šťavy alebo aj víno.
Schizandra býva v dnešnej dobe pomerne často pridávaná aj do rôznych predtréningových a stimulačných doplnkov výživy. Z jej popisu je jasné, že po mnohých stránkach dokáže pomáhať aj športovcom.
Vedľajšie účinky
Možné vedľajšie účinky sa môžu prejavovať pri pravidelnej konzumácii nadmerného množstva (najbežnejšie sú bolesti brucha a zvýšené búšenie srdca). Príjem schizandry sa odporúča po zhruba dvoch mesiacoch aspoň na pár týždňov prerušiť. Nemali by ju užívať ženy v tehotenstve, ľudia s epilepsiou a vysokým krvným tlakom.
Foto zdroj: thinkstock