https://youtu.be/1UuRKuBmpT0
Leuzea šuštivá (latinsky názov leuzea carthamoides), resp. maralí koreň, je mohutná ázijská rastlina s univerzálnym využitím. Účinkami sa podobá známejšiemu ženšenu. Svojim vzhľadom pripomína bodliaky, ale je bez ostňov.
V ľudovom liečiteľstve (predovšetkým na južnom Sibíri) sa využíva celá rastlina už veľmi dlho vďaka svojim adaptogénnym a tonizujúcim vlastnostiam.
Leuzea posilňuje centrálnu nervovú sústavu a zvyšuje psychické aj fyzické sily. Cenné látky sú obsiahnuté v koreni, listoch, kvetoch aj semenách.
Zaujímavá je prítomnosť fytoekdysteroidov a z nich hlavne ekdysterón. Jedná sa o prírodnú steroidnú látku, ktorej sa pripisujú anabolické účinky bez vedľajších efektov.
Z ďalších hodnotných zložiek spomeňme napríklad flavonoidy, silice, triesloviny, saponíny, inulín alebo deriváty thiofenu. Z vitamínov sú to vitamín A a C, z minerálnych prvkov hlavne vápnik, horčík, draslík a fosfor.
Zo semien leuzey bola izolovaná tiež látka, ktorá je štruktúrou podobná serotonínu a melatonínu.
Súhrn jednotlivých pozitívnych účinkov, ktoré sa leuzee pripisujú:
– adaptogénne a tonizujúce účinky
– zvyšuje obranyschopnosť organizmu
– posilňuje centrálnu nervovú sústavu a obmedzuje stresové pôsobenie
– používa sa pri syndróme chronickej únavy
– prispieva k znižovaniu hladiny cukru a cholesterolu v krvnom obehu
– priaznivo vplýva na regeneráciu vnútorných orgánov
– často sa používa proti depresívnym stavom
– zlepšuje zásobovanie mozgu kyslíkom a tým pádom aj jeho funkcie
– má prírodný anabolický účinok
– potláča bolesti hlavy, podporuje trávenie, rieši problémy s nechutenstvom
– vyznačuje sa detoxikačným pôsobením
– používa sa pri rehabilitáciách rôzneho druhu a na podporu liečenia rozmanitých chorôb
– účinná ako afrodiziakum a odporúča sa aj pri neplodnosti
Leuzea prirodzene rastie hlavne na lúkach a lesných pastvinách vo výškach 1000-2000 metrov nad morom. Z pestovateľského hľadiska nie je náročná a bez problémov sa ujme aj v našich klimatických podmienkach. Zaujímavosťou je, že označenie maralí koreň dostala táto rastlina podľa jeleňa maral. Tieto zvery totiž na jeseň vykopávajú jej korene a pravidelne sa nimi živia. Umožňuje im to prežiť ťažké sibírske zimy a prispieva aj k ich lepšej reprodukcii.
V modernej medicíne sa leuzea najviac používa ako neurostimulátor v psychiatrickej a neurologickej praxi, no tiež pri psychickom a fyzickom zaťažení organizmu alebo pri liečbe impotentných pacientov. Rýchlo sa vstrebáva a dokáže telu navrátiť sviežosť a vitalitu.
Najčastejšie sa spracúva koreň rastliny na výrobu liečivých tinktúr, odvarov alebo extraktov. Z listov sa vyrábajú čaje. K dávkovaniu je potrebné pristúpiť podľa konkrétneho typu produktu.
V prípade často používanej tinktúry je bežným dávkovaním maximálne 30 kvapiek 2-3krát denne. Posledná dávka by mala byť s odstupom aspoň štyri hodiny od spánku.
Leuzea môže mierne zvyšovať krvný tlak. Preto by sa o jej užívaní mali poradiť s lekárom najmä ľudia trpiaci na vysoký tlak krvi a kardiovaskulárne problémy. Čo sa týka dĺžky užívania, najčastejšie sa odporúča prerušiť dávkovanie po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania (aspoň na pár týždňov).