Čo je to beta-alanín

Beta-alanín v poslednom čase rýchlo získava na popularite, keďže stále pribúda počet štúdií, ktoré potvrdzujú jeho pozitívny vplyv na výkonnosť športovcov. Ide o neesenciálnu aminokyselinu, ktorá patrí do skupiny nebielkovinových aminokyselín a ktorú typická strava neobsahuje vo väčších množstvách. V organizme dochádza k jeho konverzii na karnozín. Beta-alanín je limitujúcim prekurzorom karnozínu (teda východiskovou látkou, z ktorej výsledný produkt vzniká). Pomáha telu rýchlejšie sa zbavovať odpadových látok, čím vytvára predpoklad pre zlepšenie výkonnosti počas opakovaných intenzívnych činností.

Čo je to beta-alanín

Profesionálni atléti aj príležitostní športovci veľmi dobre vedia o dôležitosti vplyvu vytrvalosti na športový výkon. V tomto smere je k dispozícii viacero suplementov, no máloktorému je dnes v súvislosti so svalovou vytrvalosťou venovaná taká pozornosť, ako práve beta-alanínu. Jeho suplementácia sa odzrkadľuje pri znižovaní únavy počas aktívnej činnosti. Vieme, že pri energetickom výdaji počas športového výkonu dochádza k hromadeniu laktátu v krvi. Zvýšenie hladín kyseliny mliečnej a s tým súvisiaci pokles pH sú hlavnými spúšťačmi svalovej únavy. Príjem beta-alanínu znamená zvýšenú tvorbu karnozínu a ten dokáže oddiaľovať efekty súvisiace s pôsobením kyseliny mliečnej.

Beta-alanín je zaujímavý v tom, že jeho účinok nie je jednostranný a nie je zameraný len na určitý druh výkonu. Dokáže zvýšiť aeróbnu kapacitu, silu, vytrvalosť a potlačovať únavu, čim môže byť jeho použitie skutočne univerzálne a postačí na pokrytie mnohých športov. Z jeho pozitív môžete ťažiť pri intenzívnom cvičení s krátkymi prestávkami, pri silovom tréningu s dlhým trvaním, v rámci bojových športov alebo pri športoch založených na intervalových šprintoch (futbal, americký futbal, hokej, atď.). Navyše, suplementácia beta-alanínom má podľa novších poznatkov pozitívny vplyv aj na podporu tvorby svalovej hmoty a udržanie nižších hodnôt telesného tuku.

Čo je to beta-alanín

Ako beta-alanín dávkovať

Denná dávka, pri ktorej sa prejavujú účinky beta-alanínu, sa pohybuje už od 1 – 2 g. Efektívnejšie dávkovanie však môžeme zaradiť do intervalu cca 3 – 5 g denne. Mravčenie, ktoré sa často dostavuje po jeho užití, je typickou sprievodnou reakciou. Celková doba užívania tohto suplementu je uvádzaná rôzne, no väčšinou to býva od 4 do 12 týždňov. Po tejto dobe sa odporúča prerušiť užívania beta-alanínu na 2 – 4 týždne, aby bola tvorba karnozínu z dlhodobého hľadiska efektívnejšia.

Hlavné účinky Beta-alanínu:

  • podpora anaeróbnej aj aeróbnej vytrvalosti
  • potlačenie svalovej únavy
  • vplyv na zvýšenie energie a sily
  • podpora tvorby svalovej hmoty a zlepšenie stavby tela
  • silné antioxidačné vlastnosti

Foto zdroj: thinkstock