Čo je to ALCAR (Acetyl-L-karnitín)

78292215

Acetyl-L-karnitín, L-Acetylkarnitín, prípadne len jednoducho ALCAR, predstavuje acetylovanú formu L-karnitínu. V našom tele je prirodzene produkovaný. Spravidla nedochádza k jeho výraznejším nedostatkom.

Prečo sa teda využíva vo výžive?

Acetyl-L-karnitín má o niečo vyššiu využiteľnosť ako klasický L-karnitín. Jeho funkcie sú podobné ako u L-karnitínu. Vyznačuje sa však komplexnejším pôsobením.

Tuky ako zdroj energie

Hlavným dôvodom, prečo sa užíva, stále ostáva podpora transportu mastných kyselín do mitochondrií a ich následne využitie vo forme energie.

Zjednodušene povedané, pomáha telu produkovať energiu a využíva na to vo zvýšenej miere tuky. Je však dôležitý aj pre srdce, mozog, svalovú činnosť a v mnohých iných procesoch organizmu.

Pripisuje sa mu tiež stimulačné pôsobenie, ktoré nie je také výrazné ako napríklad u kofeínu, no mnoho ľudí pri suplementácii ALCAR-u pociťuje lepšie nabudenie a koncentráciu.

Pre našu myseľ

V čom je acetyl-L-karnitín určite zaujímavý a odlišný od klasickej formy, to sú jeho potenciálne neurologické a kognitívne účinky. ALCAR dokáže podporiť využívanie kyslíku a glukózy v mozgu, čo je podstatné predovšetkým u starších ľudí a u tých, ktorí majú určité neurologické a kognitívne problémy.

Z tohto pozitíva však môžu ťažiť aj zdraví jedinci. Acetyl-L-karnitín sa v súčasnosti čoraz viac používa ako nootropická látka na zlepšenie mozgových metabolických funkcii.

Účinkov, s ktorými je ALCAR spájaný, je viac.

– je zahrnutý do bunkového metabolizmu a pomáha zvyšovať produkciu energie
– má antioxidačné vlastnosti
– vyznačuje sa menej výrazným stimulačným pôsobením
– má pozitívny vplyv na podporu pamäte a mozgových funkcií
– môže podporovať činnosť srdca a centrálnej nervovej sústavy
– dokáže potláčať depresie a zlepšovať náladu
– ukazuje sa jeho potenciál pri podpore liečby neurologických ochorení, no táto oblasť si ešte vyžaduje dôkladnejší výskum
– účinky na priame zvýšenie fyzickej výkonnosti a atletickej pripravenosti zatiaľ nie sú dostatočne podložené a preto ich treba brať s rezervou

Čo sa týka dávkovania, základné užívanie je od 500 do 2000mg denne, pričom množstvá nad 1000 mg sú často rozdelené do 2-3 denných dávok. V snahe dosiahnuť výraznejšie nootropické účinky alebo pri podpore liečby určitých zdravotných problémov sa používa denná dávka cca 2-4g.

Acetyl-L-karnitín vyzerá byť bezpečný pre drvivú väčšinu dospelých ľudí. Vedľajšie efekty, ktoré sa občas prejavujú, bývajú len mierne a zahŕňajú zväčša žalúdočné ťažkosti alebo nevoľnosť. No ak máte určité zdravotné problémy alebo beriete nejaké lieky, bude vždy múdrejšie poradiť sa s lekárom.

Foto zdroj: thinkstock