Čo je extrakt zo zeleného čaju

To, že je zelený čaj zdraviu prospešný, je všeobecne známe. Veľa ľudí si však pletie zelený čaj a extrakt zo zeleného čaju. Pitie čaju považujú za to isté, ako užitie extraktu zo zeleného čaju. Rozdiel je v množstve účinných látok. Podobne ľudia často považujú za synonymum srvátku a srvátkový proteín.

Čo je extrakt zo zeleného čaju

Extrakt zo zeleného čaju je akýmsi koncetrátom účinných, zdraviu prospešných látok. Keďže je získavaný z čaju, je prírodný a neškodný. Podobne ako L-carnitín, je možné extrakt zo zeleného čaju zakúpiť v samostatných produktoch, ako aj v kombinácii s iným látkami.

Každý, kto pije pravidelne zelený čaj, využíva jeho kladné účinky na ľudský organizmus. Jedna šálka však na zmenu nestačí. Aby sa dlhodobo prejavili priaznivé účinky zeleného čaju, musí byť aj pitie pravidelné a v dostatočnom množstve.

Denné pitie čaju nevyhovuje každému. Naviac je čaj močopudný a obsahuje kofeín. Vypitie niekoľkých šálok denne tak nie je ideálne pre každého. V šálke čaju je oveľa menšie množstvo telu prospešných látok, ako v jeho koncentrovanom výťažku vo forme kapslí. Extrakt zo zeleného čaju tak bude užitočný, ak neholdujeme pitiu čaju, zabúdame naň, ale zároveň chceme jeho priaznivé účinky pre svoje zdravie.

Aké sú kladné vlastnosti čaju a čajového výťažku?

  • Antioxidačný účinok zložiek zeleného čaju je až 100 krát silnejší, ako u vitamínu C a vitamínu E. Extrakt zo zeleného čaju je bohatým zdrojom EGCG (antioxidant). Zelený čaj pôsobí prevenčne proti vzniku niektorých foriem rakoviny, napr. rakovina hrubého čreva. Zelený čaj je charakteristický vysokou hodnotou tzv. polyfenolov (bioflavonoidy).  V krajinách ako je Japonsko a Čína je vysoká tradícia pitia tohto nápoja. Zároveň je v týchto krajinách nižšie percento rakoviny u populácie.
  • Termogénny účinok – asi najzaujímavejšia vlastnosť pre všetkých, ktorí siahajú po tomto výživovom doplnku s cieľom schudnúť. Výťažok zo zeleného čaju pomáha zvýšiť zapojenie tukov do energetického výdaju. Na rozdiel od iných látok s podobným účinkom však nezvyšuje krvný tlak a srdcový pulz. Pôsobí tak na telo šetrne.
  • Znižuje chuť do jedla.
  • Znižuje cholesterol – znižuje hladinu "zlého" cholesterolu a zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu.
  • Zelený čaj má priaznivý vplyv na bolesť hlavy.
  • Boli zaznamenané pozitívne účinky pri úprave hladiny hormónov a zmiernenie akné.
  • Zelený čaj je súčasťou rôznych detoxikačných procedúr. Má pozitívny vplyv na očistenie pečene.
  • Pôsobí antibakteriálne.

Hoci je možné na trhu nájsť aj čistý výťažok, pre chudnutie sa využívajú najme kombinované termogénne spalovače. Synergický účinok výťažku zeleného čaju s ďalšími látkami pomáha zvýšiť celkový energetický výdaj.

Foto zdroj: thinkstock