Čo je to AAKG

AAKG napumpované svaly

Arginín alfa-ketoglutarát (skrátené označenie AAKG, resp. A-AKG) je látka zložená z aminokyseliny l-arginínu a alfaketoglutarátu (kyselina alfaketoglutarová). AAKG je v dnešnej dobe známy hlavne vďaka jeho použitiu ako doplnku výživy v prípade ľudí, ktorí sa venujú posilňovaniu. Tí ho užívajú s primárnym cieľom podporiť metabolizmus oxidu dusnatého v organizme. Účinky tohto suplementu však nemusia byť len takéjednostranné.

Využitie arginínu a AAKG

Ako už viacerí viete, arginín je aminokyselina prítomná v proteínoch všetkých živých foriem. Hrá významnú úlohu v mnohých biologických procesoch. Pomáha telu zbavovať sa odpadových produktov, podieľa sa na tvorbe rozmanitých zlúčenín v organizme (vrátane kreatínu), na výrobe oxidu dusnatého (ktorý prispieva k uvoľňovaniu ciev – vazodilatácii), stimuluje uvoľňovanie hormónov, v prípade potreby sa môže premeniť na glukózu, a rôzne iné funkcie.

Arginín je podmienečne esenciálny a to znamená, že telo ho má dostatok, ak je naša strava kvalitná a vyvážená. Nájdeme ho v mnohých živočíšnych aj rastlinných bielkovinách (mäso, ryby, mliečne výrobky alebo orechy a semienka).

Alfaketoglutarát je taktiež dôležitou biologickou zložkou, ktorá je v organizme potrebná na pomoc pri tvorbe využiteľnej energie z prijatých uhľohydrátov, proteínov a tukov. Má schopnosť podporiť zásobovanie arginínu v tele a významná je aj jeho úloha v rámci normalizácie funkcií pečene.

AAKG je výrobcami vyzdvihovaný hlavne kvôli schopnosti podpory rozširovania krvných ciev, čím sa do svalov môže dostať viac kyslíka a živín, a to zlepšuje výkon a rast. AAKG je označovaný ako pokročilejšia forma klasického l-arginínu, pretože prítomný alfa-ketoglutarát údajne dokáže napomôcť absorpcii l-arginínu a predĺžiť dobu jeho uvoľňovania.

V tomto smere však ešte chýbajú presnejšie štúdie, ktoré by potvrdili výraznejšie účinky deklarované výrobcami. Niektorí užívatelia sú z praxe presvedčení o lepšom efekte AAKG, no jeho odporcovia tvrdia, že neprodukuje väčší nárast arginínu v krvi ako l-arginín.

Potenciálne účinky, s ktorými je AAKG často spájaný:

– stimulovanie produkcie oxidu dusnatého (NO) a zlepšený prietok krvi

– podpora syntézy svalových bielkovín

– stimulovanie produkcie vlastného rastového hormónu

– zlepšovanie senzitivity buniek voči inzulínu

– podiel na tvorbe kreatínu

– spomalenie nástupu svalovej únavy

– urýchlenie regenerácie po fyzickej záťaži

– pozitívny vplyv na sexuálne schopnosti

AAKG je ako suplement k dispozícii vo forme kapsúl, tabliet alebo prášku. Najčastejšie sa odporúča dávkovať ho nalačno 1-2krát denne (zvyčajne ráno a cca 30 minút pred tréningom).

Čo sa týka bezpečnosti, pri štandardných dávkach predstavujúcich cca 1-4 gramy je pre drvivú väčšinu ľudí bezproblémový. Problémy sa môžu prejaviť hlavne pri užívaní väčších množstiev, kedy niektorí jednotlivci udávajú žalúdočné ťažkosti, prípadne ľahké závraty.

AAKG sa odporúča vysadiť aspoň na jeden mesiac po dvoch mesiacoch pravidelného užívania. Môže sa prijímať aj s inými predtréningovými suplementami (často je aj súčasťou komplexnejších prípravkov).

Foto zdroj: thinkstock