Čo ešte neviete o kreatíne

Čo ešte neviete o kreatíne

S kreatínom má svoje skúsenosti veľké percento jednotlivcov, ktorí sa venujú posilňovaniu alebo silovým športom.

Kreatín patrí medzi najoverenejšie doplnky výživy a jeho účinky boli už mnohonásobne potvrdené. Najčastejšie je spájaný s podporou budovania svalov a zvyšovaním sily, no jeho efektivita sa môže prejaviť aj v iných oblastiach, o ktorých sa príliš často nehovorí. Predmetom tohto článku nebude všeobecný opis kreatínu ani mechanizmu jeho pôsobenia v prípade budovania svalov, ale pozrieme sa na menej známe informácie o tomto doplnku.

Čo je kreatín

Kreatín predstavuje uloženú formu energie, ktorú môže telo využiť pomerne rýchlo. Dokáže prispieť k zlepšeniu bunkových funkcií nielen priamo vo svaloch, ale aj k zlepšeniu funkcií buniek v mozgu, kostiach, pečeni, atď.

Kreatín a depresia

Najprv sa pozrime na možný vplyv kreatínu pri liečbe depresie. Inhibítory spätného vychytávania serotonínu (skratka SSRI, z anglického „selective serotonin reuptake inhibitors“) sú používané ako antidepresíva. Prihliadnuc aj na ich označenie, účinkujú potlačením látok vychytávajúcich serotonín, čím sa zvyšujú celkové dostupné množstvá serotonínu (to je účelom antidepresívnej liečby). Ukázalo sa, že ak bol kreatín prijímaný spolu so SSRI, znamenalo to pomerne výrazne zlepšenie antidepresívneho efektu. A podobné vplyvy na potlačenie depresie sa v súvislosti s užívaním kreatínu objavujú čoraz častejšie (predovšetkým u žien).

Ďalším prínosom je schopnosť kreatínu pomôcť pri neurologických problémoch a ochoreniach. Viacero výskumov prevedených na izolovaných neurónoch preukázalo, že problémy spôsobené bakteriálnymi toxínmi sú spojené s nedostatkom resp. vyčerpaním energie na bunkovej úrovni. Neuróny sú schopné odolávať toxínom dovtedy, kým majú dostatok energie (ATP), a keďže kreatín je extra zdrojom ATP, dokáže zvýšiť energetické zdroje a bojovať proti podobným problémom. Dodatočné energetické zdroje teda môžu účinne chrániť bunky pred potenciálnym poškodením toxínmi.

Kreatín disponuje aj ochrannou funkciou v prípade bunkových membrán. Je to v súvislosti s jeho schopnosťou zadržiavať viac tekutín. Molekuly kreatínu sa môžu pripevniť na stenu bunky. V kombinácii so zvýšeným zadržiavaní vody v bunkách tieto dva mechanizmy zabezpečujú, že užívanie kreatínu môže účinne ochraňovať bunky pred poškodením ich membrán.

Kreatín a pamäť

Nakoniec by som ešte spomenul pozitívne účinky kreatínu na kognitívne schopnosti, z nich najvýraznejší vplyv má na podporu a udržiavanie pamäťových funkcií. Okrem toho zvyšuje aj reakčné schopnosti a reflexné funkcie, čo bolo dokázané hlavne v tých prípadoch, kedy testovaní jedinci trpeli na nedostatok spánku.

Niekoľko zdrojov a súvisiacich štúdii:

In Kyoon Lyoo, et al. A randomized, double-blind placebo-controlled trial of oral creatine monohydrate augmentation for enhanced response to a selective serotonin reuptake inhibitor in women with major depressive disorder. Am J Psychiatry (2012) Brustovetsky N., Brustovetsky T., Dubinsky JM. On the mechanisms of neuroprotection by creatine and phosphocreatine. J Neurochem (2001) Genius J., et al. Creatine protects against excitoxicity in an in vitro model of neurodegeneration. PLoS One (2012) Tokarska-Schlattner M., et al. Phosphocreatine interacts with phospholipids, affects membrane properties and exerts membrane-protective effects. PLoS One (2012)

Foto zdroj: thinkstock