Čo je to aloe vera

aloe vera

Liečivé účinky aloe vera (aloa pravá) sú ľudstvu známe už tisícročia. Ich sila je tak nesporná, že sa táto rastlina stala medzi niektorými národmi dokonca uctievanou a posvätnou. Napríklad v starom Egypte ju označovali ako „krv bohov“, prípadne „rastlina nesmrteľnosti“ (predovšetkým kvôli priaznivým účinkom na pleť). Jej výskyt je najrozšírenejší v subtropických a tropických oblastiach.

Prírodné antibiotikum

Najcennejšie látky sú ukryté v priezračnej čiastočne tekutej hmote gélového charakteru, ktorá sa nachádza vo vnútri stredu listov rastliny. Aloe vera si vyslúžila aj pomenovanie prírodné antibiotikum. Je to dôsledkom obsahu množstva a účinnosti aktívnych zložiek.

Najzastúpenejšie z vitamínov sú C, E, A a B12. Ďalej tu nájdeme rôzne aminokyseliny, minerálne látky, mastné kyseliny, polysacharidy, antioxidanty, enzýmy, lektíny, saponíny a iné hodnotné zložky (potvrdených je viac ako 200 farmakologicky významných látok).

Mnohí sa mylne domnievajú, že uplatnenie aloe vera začína a končí v oblasti prírodnej kozmetiky. Vďaka svojim vlastnostiam sa však často využíva v medicíne a domácom lekárstve, potravinárskom priemysle, ale aj v záhradníctve. Je pevnou súčasťou tradičnej čínskej, indickej, japonskej, ruskej alebo juhoafrickej medicíny.

Účinky, ktoré sa aloe vera najviac pripisujú

– hojivé účinky na pokožku (suchá koža, akné, povrchové rany, popáleniny, atď.)
– pomáha pri tráviacich problémoch spôsobených prekyslením organizmu a žalúdočných ťažkostiach
– pomáha zmierňovať alebo úplne odstraňovať potravinové alergie
– pomáha pri nechutenstve
– má detoxikačné a dezinfekčné schopnosti
– pôsobí priaznivo na pečeň
– posilňuje imunitný systém a je účinná proti rozmanitým vírusom a infekciám
– zefektívňuje metabolizmus živín a vstrebávanie rôznych látok
– zmierňuje bolesti kĺbov, ktoré súvisia s ich zápalmi
– redukuje bolesti svalov a tým prispieva k ich celkovo rýchlejšej regenerácii
– prispieva k znižovaniu krvného cukru a zlepšuje zdravie krvi
– môže byť účinná pri liečbe tuberkulózy, rakoviny čriev a cievnych chorôb

Aj na základe uvedených pozitív je jasné, že efekt aloe vera je oveľa komplexnejší. Ani zďaleka to teda nekončí kozmetickými a skrášľovacími vlastnosťami. Je vhodná pre zdravý životný štýl, podporu zdravia a domácu liečbu.

Z aloe vera sa spracovávajú predovšetkým listy, ktoré obsahujú spomínanú hojivú šťavu. Najlepšie je použiť čerstvé listy a túto hmotu z nich dostať tak, že sa pozdĺžne rozpolia a šťava sa jednoducho vytlačí, resp. zoškriabe.

Môže sa využiť na vonkajšie aj vnútorné použitie. K dispozícii sú však aj rôzne hotové prípravky s obsahom aloe vera – najčastejšie vo forme gélu alebo nápojov (šťavy, džúsy, sirupy, čaje). Samotné užívanie je teda potrebné prispôsobiť konkrétnemu výrobku a riadiť sa uvedenými odporúčaniami.

Veľa aloe vera môže škodiť

S aloe vera by sa to ale nemalo príliš preháňať, pretože pozitívne účinky sa môžu pri nadmernom dávkovaní zmeniť na negatívne. Pri väčších množstvách môžu byť totiž niektoré látky toxické a preto aj tu platí, že všetko s mierou. Najmä ak trpíte určitými zdravotnými problémami, pred užívaním sa vždy poraďte s lekárom.

Foto zdroj: thinkstock