CLA ako naturálny spaľovač tukov

CLA ako naturálny spaľovač tukov

Pod skratkou CLA (conjugated linoleic acid, resp. konjugovaná kyselina linolová) poznáme nenasýtené mastné kyseliny z prírodných zdrojov, ktoré sa v menších množstvách vyskytujú v určitých druhoch mäsa alebo mliečnych výrobkoch.

V prípade CLA ide o pomerne nový doplnok výživy, keďže konjugovaná kyselina linolová bola objavená a podrobnejšie popísaná až koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov.

Ak si v dnešnej dobe prezriete akýkoľvek časopis zameraný na posilňovanie a zdravý životný štýl, na mnohých stranách uvidíte rôzne reklamy a fitness modelov s prakticky bezchybnou kondíciou, ktorí propagujú doplnky výživy (častokrát zamerané na chudnutie) a odvolávajú sa na ich účinnosť.

Tieto spaľovače tukov sa líšia v efektívnosti a detailnejšom zameraní, no zloženie mnohých z nich je až príliš komplikované a pre bežného zákazníka do veľkej miery nepochopiteľné. Obsahujú napríklad 2-3 všeobecne známe zložky (ako kofeín, zelený čaj alebo guarana) a kopec menej známych substancii so zvláštnymi chemickými názvami, ktoré zvyknú byť uvádzané aj vo formách špeciálnych patentovaných zmesí. Nie každý sa v tom dobre orientuje a mnoho užívateľov hľadá niečo jednoduchšie. Riešením pre nich môže byť aj spomínaná CLA.

Konjugovaná kyselina linolová ako prírodný spaľovač tukov rýchlo nabrala na popularite. Na rozdiel od viacerých iných spaľovačov, nejedná sa o suplement s termogénnym účinkom. Jednoducho zvyšuje efektívnosť organizmu pri spracovaní a ukladaní prijatého tuku. CLA pomáha blokovať nadmerné ukladanie tukov tým, že pôsobí proti chemikáliám, ktoré sú zodpovedné za zvýšené absorbovanie skonzumovaných tukov do tukových buniek.

Štúdie tiež preukázali, že CLA dokáže zvýšiť schopnosť organizmu využívať uložený telesný tuk vo forme energie a zároveň podporovať rast čistej svalovej hmoty. Nespaľuje tuky priamo za každých okolností. Základným predpokladom je strava s deficitným kalorickom príjmom a samozrejme aj určité fyzické aktivity. V takom prípade môžete očakávať nielen úbytok uložených telesných tukov, ale aj efektívnejšie blokovanie absorpcie tých, ktoré prijmete zo stravy a budú nadbytočné.

CLA je určená skôr na dlhodobé užívanie a nie ako niekoľkodňové záchranné riešenie. Viaceré výskumy aj praktické skúsenosti užívateľov hovoria o minimálnej dobe užívania 8-10 týždňov, ak čakáte lepšie výsledky. Odporúčaná denná dávka je najčastejšie 1-3 gramy.

CLA sa podľa všetkého javí ako prirodzený, cenovo prijateľný a efektívny spaľovač tukov, ktorý však má aj ďalšie pozitívne vplyvy (hlavne podpora tvorby novej svalovej hmoty a jej ochrana, podpora imunitného systému, ale aj antioxidačný účinok).

Foto zdroj: thinkstock