Chudnutie – Ako poraziť tuk. (2.časť)

chudnutie ako Skôr ako začnete používať princíp o ktorom sme hovorili v prvej časti, mali by ste poznať svoj denný energetický príjem. Tento energetický príjem je pomerne ľahko zmerateľný a preto neváhajte a zistite si ho. Tu je postup ako na to:

 1. ako prvé si zmerajte svoj objem telesného tuku. V dnešnej dobe to už nieje žiadny problém. Stačí zabehnúť na ktorékoľvek lekárske pracovisko a či už pomocou kalipera alebo elektrického tukomera zistiť svoje percento podkožného tuku.
 2. teraz, keď už poznáte množstvo svojo podkožného tuku, vypočítajte koľko vážite bez tejto tukovej položky (celková hmotnosť mínus hmotnosť tuku) = HBT (hmotnosť bez tuku)
 3. nasleduje výpočet bazálneho metabolizmu (BM) a to tak, že hodnotu HBT násobíte koeficientom 24
 4. potom bazálny metabolizmu (BM) vynásobte faktorom telesnej aktivity

–         0,35xBM – pokiaľ máte nízku pohybovú aktivitu, sedavé zamestnanie

–         0,45xBM – pokiaľ ste mierne aktívny, občas sa pohybujete

–         0,5-1,0xBM – pokiaľ ste veľmi aktívny, často sa hýbete, športujete (čím viac športujete tým máte vyšší koeficient)

 1. ak ste dobre postupovali a zistili si hodnotu podľa bodu 4, tak vypočítanú hodnotu pripočítajte k BM (príklad 0,35 x BM + BM). Takto dostanete dennú potrebu energie pri aktuálnej telesnej váhe (DPE – denná potreba energie).
 2. ako posledné vynásobte hodnotu DPE, ktorú ste vypočítali v bode 5 číslom 1,1 (termický efekt – spotreba energie na trávenie a transport živín v tele) a výsledok je hotový

Hodnota, ktorú ste získali hovorí o energii potrebnej pre normálne fungovanie vášho organizmu  pri každodennej či už pohybovej alebo pracovnej činnosti.

Pre tých, ktorý ešte presne nepochopili tento princíp a postup výpočtu prinášam konkrétny príklad ako vypočítať vašu energetickú potrebu.

 1. športovkyňa s váhou 50 kg a s objemom telesného tuku 14%
 2. jej HBT (hmotnosť bez tuku) je 50 – 0,14 x 50 = 43 kg
 3. jej BM (bazálny metabolizmus) je 43 x 24 = 1032 kcal
 4. jej energetická potreba zo zaradením do tretej kategórie (0,5-1,0) je 1032 x 0,75 (stredná hodnota) = 774 kcal
 5. jej celková denná potreba energie (DPE) tak predstavuje 1032 + 774 = 1806 kcal
 6. 1086 x 1,1 = 1195 kcal

Pokiaľ zostaneme pri tomto príklade športovkyne mala by prijímať zhruba o 150-300 kcal menej v priebehu niekoľkých dní, pokiaľ sa bazálny metabolizmus nezačne prispôsobovať zníženému prísunu energie. Spravidla sa to uskutoční do piatich dní. V tomto momente však začnete bombardovať organizmus a zvlášť energetický metabolizmu zvýšenými dávkami (o 100-250 kcal) prijatej energie, aby sa zachovala aktívna svalová hmota.

Teraz ale nastal iný problém a to ten, kedy je najvhodnejšie obdobie dňa na zníženie príjmu energie v závislosti na pohybovej činnosti. Ako optimálne riešenie sa javí vynechanie večere prípadne jednej stravnej jednotky v období pred spánkom, pretože počas spánku je strata energie minimálna. V prípade stravovania pred spánkom by hrozilo riziko prebytku energie, ktorá by sa mohla uložiť v organizme v podobe telesného tuku.

Rovnaký princíp je dobre dodržiavať aj v priebehu dňa a najväčšie porcie jedla konzumovať pred zvýšenou či už pracovnou alebo športovou činnosťou (s prihliadnutím na dobu trávenia).

Foto zdroj: thinkstock