Chudnutie – Ako poraziť tuk. (1.časť)

chudnutieVyskúšali ste už všetky možné diéty, skúšali všetky pohybové činnosti, trpíte neustálymi depresiami pretože sa trápite hladovkou alebo ste už úplne rezignovali a pri pohľade na vyšportované telá ostatných žien len krútite hlavou. V tom prípade je práve pre vás určený tento článok.

Ponúkame vám postup, ktorý je založený na vedeckých výskumoch a niekoľkoročnom overovaní v praxi.

Aj vy patríte k tým ženám, ktoré poznajú všetky kalorické hodnoty jednotlivých druhov jedál, neustále ich počítajú, upravujú a výsledok je minimálny. Tento postup nieje zlý, len má jeden háčik a to ten, že pri počte kalórií, ktoré ste telu dodali treba si vypočítať koľko kalórií naopak z tela odišlo. Znamená to len toľko, že pri takýchto počtoch treba vytvoriť energetický deficit (nedostatok) na úkor výdaja energie.

Podľa najnovších výskumov sa zistilo, že znižovanie energetického príjmu má vplyv aj na zníženú funkciu bazálneho metabolizmu. V praxi to znamená, že ak znížite činnosť bazálneho metabolizmu (menej prijatej energie, menej vydanej energie), tak sa jeho činnosť spomalí a naopak čím vyšší bazálny metabolizmus budete mať, tým viacej kalórií spálite a to aj v pokoji alebo počas spánku. Keďže svaly sú metabolicky aktívnejšie ako tukové tkanivo, bazálny metabolizmus je vyšší u tých žien, ktoré sú svalnatejšie. Všetko čo znižuje svalový objem (diéta, hladovanie) sa odrazí aj na znížení bazálneho metabolizmu, zníži sa schopnosť spaľovať tuk a tvoriť kalorický (energetický) deficit. Možno si teraz kladiete otázku ako sa dá znížiť energetický príjem a zredukovať tuková hmota, tak aby ste nestratili na objeme svalstva? Tu je odpoveď:

Je treba každý deň meniť energetickú hodnotu jedla, tak aby si metabolizmus nezvykol na pravidelný rovnaký prísun energie. Toto vám zaručí, že sa váš metabolizmus nedostane nikdy do rovnovážneho stavu. Pokiaľ znížite energetický príjem a zvýšite energetický vydaj, mala by hodnota telesného tuku klesnúť. To bude mať za následok aj zníženie bazálneho metabolizmu ako odpoveď na energetický deficit. Aby však k tomu nedošlo na krátku dobu zvýšte príjem kalórií, čím prinútite bazálny metabolizmus k rastu. Takýto postup podporí schopnosť organizmu udržať si tukové zásoby, avšak v oveľa menšej miere ako predtým. V následnej fáze nasleduje znovu redukcia kalórií.

Takýmto cyklickým opakovaním zabránite tomu , aby sa bazálny metabolizmus adaptoval na nižšiu telesnú hmotnosť bez tuku tým, že sa zníži. Keby ste chceli trvalo znižovať príjem energie a takýmto spôsobom znižovať tukové zásoby, malo by to vplyv na trvalé zníženie bazálneho metabolizmu.

Foto zdroj: thinkstock