Chudnutie a pomalý a rýchly metabolizmus

Chudnutie a pomalý a rýchly metabolizmus

Pokiaľ chceme vedieť, ako aktívne ovládať svoju telesnú hmotnosť, nie je dôležité len aktívne športovať, ale tiež sa optimálne stravovať. Ešte niekoľko generácií dozadu bol prebytok jedla považovaný za luxus vyšších kást. V dnešnej dobe je tomu naopak. Civilizovaní ľudia sa často jedlu vyhýbajú kvôli potrebe straty telesnej hmotnosti, alebo pre ich zdravý životný štýl. Obezita sa stala civilizačnou chorobou súčasnosti. Je to istý dôkaz telesnej zaostalosti a spoločensky nevhodný fenomén.

Avšak nie je dôležité len koľko jeme, ale aj čo a kedy jeme. Dnes býva ľudský organizmus často zasycovaný kalorickými a nezdravými jedlami, ktoré neprispievajú len k nárastu pasívnej telesnej hmotnosti (tuk), ale tiež výrazne ohrozujú zdravie vo forme nárastu hladiny cholesterolu v krvi a podobne.

Telo nie je vždy pripravené vysporiadať sa s prebytkom potravy, ktorej príjem býva vyšší, ako následný výdaj. Dochádza preto k tvorbe prebytočných tukových zásob. To znamená, že energický príjem je vyšší ako energický výdaj. K tomu, aby sa nám prijaté jedlo ukladalo čo najmenej do tukovej formy a čo najviac sa využilo na energiu nám pomáha látková premena v našom tele – metabolizmus. Metabolizmus sa musí vedieť prispôsobiť jedincovi.

Je lepší pomalý alebo rýchly metabolizmus ?

Pomalý metabolizmus spôsobuje väčšiu únavu po jedle a väčšie ukladanie zásob  – tukov pre prípad núdze. K spomaleniu metabolizmu dochádza tým, že jeme nepravidelne, vo veľkých intervaloch, alebo vo forme veľkých porcií. Pokiaľ neplánujeme stroskotanie na pustom ostrove bez jedla, pomalý metabolizmus nebudeme potrebovať.

Ako metabolizmus urýchliť?

Určite sa neurýchli diétami a hladovaním, pretože cca. 3 – 4 hodiny po jedle (v závislosti od toho čo ste zjedli) je jedlo natrávené a telo zistí, že nemá žiadne ďalšie živiny. Následne začne šetriť energiu na zlé časy a spomalí spaľovanie prijatých živín – a tiež zásobného tuku. Preto, aby telo mohlo spaľovať živiny, musí si byť isté, že má dostatok živín. Svoje telo neoklamete. Musíte mu živiny pravidelne dodávať. Pokiaľ budete jesť každé 3 hodiny, telo si zvykne a bude spaľovať stravu rýchlejšie. To znamená zrýchlenie metabolizmu. Ale pozor, nezamieňajte si pravidelné jedenie s prejedaním sa. Každé jedlo má svoj začiatok a koniec. Zároveň, keď jedno jedlo vynecháte, nesnažte sa dohnať deficit, len by ste tým zbytočne zaťažili svoj organizmus – a spomalili metabolizmus.

Pamätajte si !

Len pravidelným prísunom živín dôjde k urýchleniu metabolizmu. Telo si zvykne a nebude živiny zbytočne ukladať. Šport je ideálny prostriedok na urýchlenie metabolizmu zdravou cestou.

Foto zdroj: thinkstock