Chudnutie a pitný režim

Dopĺňanie tekutín predstavuje veľmi dôležitý faktor zdravého metabolizmu. Na stránke sa to síce už asi opakuje, ale je to tak! Ak chceme schudnúť, väčšinou premýšľame ako upraviť svoj jedálny lístok. Pravidelná strava je základ! Veľa krát sa však chyby nachádzajú aj v príjme tekutín.

Chudnutie a pitný režim

Časté jedenie v menších dávkach pomáha naštartovať náš metabolizmus a dovolí telu aby energiou prestalo šetriť.

Táto vlastnosť nášho tela sa využíva pri chudnutí, ako aj v objemovom tréningu.

Svalová bunka sa ale z väčšiny skladá práve z vody. Ako však môže fungovať správne, ak nemá to najzákladnejšie?

Tak ako športové aktivity Vám pomôžu vydaj energie zvýšiť, dokáže naštartovať Váš metabolizmus aj pravidelný pitný režim. Nepreháňam ak poviem, že zrýchlenie sa môže pohybovať až v desiatkach percent!

Čo piť?

Samozrejme nie je jedno čo pijeme.

Sýtené nápoje

Najmä u detí sa tešia obľube rôzne formy sladkých sýtených nápojov. Tekutiny to síce sú, avšak veľmi sladké. Energiu v nich obsiahnutú tak treba pripočítať k príjmu energie. V snahe zhodiť kilá ich tak radšej považujte za „nepriateľa“.

Takýto nápoj je vlastne voda, veľa cukru a rôzne umelé prísady, ktoré dodajú lákavú farbu, vôňu a chuť. Áno, nájdu sa aj také, ktoré môžu byť obohatené o vitamíny. Na obale sa to nezabúda zvýrazňovať. Ich prítomnosť má za úlohu navodiť pocit prospešnosti výrobku pre naše zdravie.

Džúsy – prírodné ovocné šťavy

Džúsy sú na tom o poznanie lepšie. Sú to prírodné šťavy, takže sú aj oveľa zdravšie. Treba si však vedieť správne vybrať. V ponuke sú 100% šťavy, ako aj „ovocné nápoje“, kde prírodná šťava nemusí presiahnuť ani 20%. Zvyšok tak opäť tvorí voda a cukor. Cena však môže byť podobná!

Ani pravidelné pitie 100% džúsov nemožno plne odporučiť. Ovocie je sladké. Koncentrát z nich vytvorený je tak bohatý na energiu.

Dlhodobá konzumácia džúsu v nezriedenej podobe môže zaťažovať obličky. Odporúča sa preto koncentrát riediť 1:1.

Naše telo nie je stavané na tak veľké množstvo citrusových plodov. Preto ani časté pitie domácky pripravených, čerstvých citrusových nápojov, nemusí byť pre organizmus najsprávnejšie. Zakyseluje! V extrémnych prípadoch si možno takto vypestovať alergiu na citrusy.

Alkohol

Ak sa snažíme chudnúť, na alkohol radšej zabudnite. Alkohol predstavuje zdroj prázdnych kalórii. Znamená to, že okrem energie naviac, nič nezískate.

Žiadne vitamíny, minerály atď. Len energiu z ktorej možno priberať. Asi teraz namietate, že napríklad v takom pive sa nachádza aj vitamín B. To je pravda ;) Jeho koncentrácia je však relatívne nízka. Béčko je naviac obsiahnuté aj inde. Víno obsahuje cukor a tak ďalšiu energiu.

Čaj

Čierny čaj, ako aj čierne čaje s ovocnou príchuťou môžu zaťažovať srdce. Čaj je taktiež močopudný, takže nemusí byť práve pre Vás ideálny.

Z hľadiska chudnutia je na tom asi najlepšie zelený čaj. Jeho konzumácia v priebehu dňa dokáže zvýšiť energeticky výdaj.

Zelený čaj podporuje činnosť metabolizmu a zvýši výdaj o asi 50-60 kalórii denne . Nie je to veľa, ale určite to poteší. Naviac zelený čaj nezaťažuje srdce ako čaj čierny.

Mlieko

O mlieku sa toho stihlo popísať veľa. Jedna strana hovorí o mlieku ako o zdravej a dôležitej zložke jedálnička. Odporcovia mlieka naopak tvrdia, že mlieko organizmus „zahlieňuje“. Nechám čitateľovi priestor pre vlastný názor.

Ak sa rozhodnete mlieko piť, vyberajte si radšej mlieko nízkotučné. Rozdiel v obsahu tuku v porovnaní s plnotučným a polotučným mliekom nemusí byť zanedbateľný!

Čistá voda a minerálne vody

Žiadna novinka! Najväčšie zastúpenie by v pitnom režime mala mať čistá voda.

Aj tu však možno nájsť rozdiely. Minerálky pomáhajú dopĺňať potrebné minerály a stopové prvky. Odporúča sa ich však striedať, pretože nadmerné množstvo niektorých minerálov môže zaťažovať obličky.

Vhodné sú vody s nižšou, alebo strednou úrovňou týchto látok.

Napríklad množstvo sodíka (Na) by malo byť nižšie ako 100-130 mg/l. Draslík by mal byť naopak vyšší ako 4,5 mg/l. Jeho dostatok spolu s dostatkom tekutín vie zabrániť vzniku kŕčov u športovcov.

Voda chudobná na obsah minerálov môže byť rovnako nevhodná ako vody vysokomineralizované.

Ak sa čistota vody približuje destilovanej, môže spôsobovať vyplavovanie potrebných minerálov, ktoré už v tele sú.

Foto zdroj: thinkstock