Chudnutie a pitný režim II.

Ach tá voda. Koľko jej musí človekom pretiecť? A akej? Pri chudnutí je pitie jednou z troch najdôležitejších vecí. Správne jedenie + pohyb + pitie = zdravie…

Chudnutie a pitný režim

Pitie je nutnosťou, na ktorej sa často klameme. Človek pije tu kávu, tam kolu, potom trocha mlieka, chlip džúsu, ale keď sa to zráta, môže sa ľahko stať, že pijete málo. Smäd nie je dostatočným upozornením. Keď je smäd, už je neskoro.

Piť treba po menších dávkach pravidelne. Optimálne je každú hodinu asi jeden pohár čistej vody, občas môže byť čaj.

Malinovky, či minerálky sa nehodia. Obsahujú „bublinky“ a často aj cukor, či chemikálie. Bublinky majú močopudný efekt, napijete sa a hneď to ide preč. Síce pijete, ale pritom môžete mať v organizme vody nedostatok.

Nepríjemné je, že telo vám nepípne, ako auto, keď nemá benzín. Telo „pípne“ inak. Ak nemá vodu, objavia sa príznaky, ktoré si veľa ľudí ani nespojí s možnosťou dehydratácie:

  • únava
  • sucho v ústach
  • bolesti hlavy
  • podráždenosť
  • pocity otupenosti, apatie
  • závraty
  • pozorovateľný pokles výkonnosti
  • vyšší tlak krvi
  • kŕče

Mnoho ľudí na nedostatok vody reaguje bolesťou hlavy – tak si dajú tabletku proti bolesti hlavy. Sú unavení (už ráno), tak si dajú ďalšiu kávu. Potom začnú byť podráždení – nájdu si vinníka.

Jasné, ak vám chýba vody „len trocha“, nemusíte mať hneď kŕče, či závraty. Ale choďte si zacvičiť a možno budete prekvapení, že sa vám „motá hlava“. Výkonovo ste „vyflusnutí“ a pri niektorých cvikoch sa vám ktorýsi sval ozve stiahnutím a bolestivým kŕčom. Práve to môže byť signál, že nemáte dostatok vody.

Ak teda plánujete chudnúť, v prvom rade vám odporúčam striktne dodržiavať pitný režim. Pite zhruba 3 litre vody denne. Ak zjete pol kila zeleniny, stačí piť 2 a pol litra vody denne.

Áno, pitie vody má aj nepríjemné následky. Cika! Často. Je to nepríjemný dôsledok faktu, že človek je živý organizmus a nie stroj.

Niektorí ľudia nepijú, aby nemuseli ísť cikať počas rokovania, či dlhej jazdy. Áno, nápad je dobrý z hľadiska komfortu počtu použití wécka. Ale stojí to za to, že budete menej výkonní?

Ale bez vody nielen že nebudete chudnúť. Budete navyše hladní. Unavení. Podráždení. Tak si dáte na upokojenie tyčinku. A kruh sa uzatvára.

Chcete schudnúť? Chcete žiť zdravo? Pite čistú vodu. Nediskutujte. Nechcete piť vodu? Nechajte tak. Ale potom sa ani nesnažte schudnúť, nepodarí sa vám to.

Môžete si občas dať aj čaje, obsahujú antioxydanty, údajne by niektoré (zelený) mohli veľmi málo aj zrýchliť metabolizmus. Ale nepite čaje stále. Voda je základom. Pite vodu bez bubliniek a príchutí aj keď vám možno nechutí. Je to otázka zvyku.

Nehľadajte obchádzky. Už počujem, ako sa budete pýtať, či môžete piť čaje, džúsy, čerstvé šťavy zo zeleniny. Áno, môžete piť čo chcete. Základom pitia ale musí byť čistá voda. Bez bubliniek, bez chémie.

Nediskutovať. Piť.

Článok bol pripravený v spolupráci s partnerským projektom schudnem.sk.

Foto zdroj: thinkstock