Chôdza a beh so záťažou

Uvažovali ste už o rýchlej chôdzi so záťažou? V tomto článku si povieme aké klady a zápory si táto pohybová aktivita so sebou prináša…

Chôdza a beh so záťažou

V obchodoch je možné zakúpiť si závažia najrôznejších tvarov a hmotností. Asi najbežnejšie sú pieskové pásy alebo pásy s olovenými doštičkami. Dostať kúpiť sú najmä na zápästia a členky. Pohodlnejšie sú asi pieskové. Piesok je poddajný a lepšie na zápästia sadne. Na druhej strane sú olovené doštičky zväčša aj vyberateľné – voliteľná záťaž.

Okrem týchto najbežnejších sa využívajú aj záťažové vesty, kde je možné hmotnosť podľa potreby zvyšovať alebo naopak uberať.

Pre tých ktorým sa nechce investovať do pásov, postačia aj ľahšie jednoručky.

Načo je doplnková záťaž vhodná?

Asi sklamem všetkých tých, ktorí chcú touto cesto chudnúť. Hlavný zmysel vidím pre kondičný tréning výkonnostných športovcov. Závažie naviac sťažuje pohyb, zlepšuje kondíciu srdca a rozvíja silu svalov. Využíva sa ako prostriedok na spestrenie tréningu, zabraňovanie stagnácie a rozvoj kondície.

Okrem rýchlej chôdze a behu sa dá využiť v špeciálnych pohybových cvičeniach charakteristických pre konkrétny šport. Napr. pre bojové-úpolové športy sa vytrvalostná aktivita môže kombinovať s údermi.

Asi najuniverzálnejšie uplatnenie je kruhový tréning. Tu nachádza doplnková záťaž miesto aj pre širokú verejnosť.

Doplnková záťaž môže byť naozaj malá – doplnková. Najčastejšie sa využíva do asi 10% z telesnej hmotnosti športovca. Pri vyšších hmotnostiach sa odporúča záťažová vesta. Je na trupe a záťaž je pre telo prirodzenejšie rozložená.

Treba mať však na pamäti, že so zvýšenou hmotnosťou sú viac namáhané kĺby a šľachy. Pri kruhovom tréningu je to zanedbateľné. Pri takom behu kde sú otrasy veľké, je aj riziko poranenia väčšie.

Načo doplnková záťaž nie je vhodná?

Bežne sa využíva pri snahe o schudnutie. Cvičenec si myslí, že pridaním doplnkovej záťaže narastie aj výdaj energie. Logicky by to malo znamenať aj väčší úbytok na hmotnosti.

Áno, je pravda že energeticky výdaj narastie. Z pohľadu chudnutia je však zanedbateľný. Naviac, ako rastie náročnosť napr. rýchlej chôdze, zvyšuje sa aj srdcová činnosť. Pri vyšších hodnotách srdcovej frekvencie klesá zapojenie tukov do svalovej práce. Oveľa viac sa začínajú spaľovať cukry. Vyššie pulzy sú výborné na rozvoj srdca, nie však na chudnutie.

Po cvičení tak budete mať málo cukru ale zato väčšiu chuť do jedla. Pre optimálnu intenzitu zaťaženia je možné využiť túto kalkulačku.

Snaha o zhodenie prebytočných kilogramov je úzko spojené s nadváhou. Obézni ľudia vo zvýšenej miere zaťažujú svoje kĺby. Ak sa k nim pridá ďalšia doplnková záťaž, kĺby trpia.

Doplnková záťaž by mala ostať vždy len doplnková najmä kvôli našim kĺbom.

Načo pri využívaní doplnkovej záťaže netreba zabúdať?

Doplnková záťaž mení pohyb. Aktivita je silovejšia a zaťažuje vo zvýšenej miera aj svaly, ktoré by sa inač len „flákali“. Je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť strečingu aj týchto častí tela.

Ako zvýšiť energetickú náročnosť rýchlej chôdze aj bez doplnkovej záťaže?

  • Predĺžte tréning (chôdza po dlhší čas)
  • Predĺžte krok a zvýšte rýchlosť
  • Trasa s viac prevýšeniami – kopcovitý terén
  • Vyskúšajte schody

Všetky body okrem prvého zvýšia aj srdcovú frekvenciu. Na kondíciu a pre naše srdce je to výborné. Pri chudnutí je však potrebné potrebné strážiť tep vo vymedzenej zóne.

Foto zdroj: thinkstock