Chcete byť lepším bežcom? Tak spomaľte

behMnoho menej skúsených a nadšených športovcov sa často zasekne v určitej výkonnostnej slučke, kedy sa ich progres zastaví a nároky na regeneráciu sú väčšie a väčšie. V poslednom čase sa čoraz viac do popredia dostávajú vysoko-intenzívne spôsoby kardio tréningov, no hlavne začiatočníci majú pomerne veľký problém s ich vhodným aplikovaním do svojho bežného cvičebného programu. Platí to aj v prípade bežcov.

Tréningový plán takéhoto jedinca potom vyzerá ako rýchla cesta k pretrénovaniu.

Vyzerá to ako keby sa testovali koľko toho každý týždeň znesú. Zabúdajú, že hlavným zmyslom tréningu by mala byť snaha o zlepšovanie. Nie neustále hľadanie hraníc svojej fyzickej výkonnosti.

Nehovorím, že nemáte trénovať tvrdo. No ak nechcete tráviť väčšinu času v stave preťaženia, mali by ste spoznať aj menej náročné stránky tréningu. Predovšetkým v prvých mesiacoch pravidelného behania je rýchle zvyšovanie intenzity a pracovného objemu behov kontraproduktívne.  Mnoho ľudí robí chybu v tom, že trénujú neúmerne viac k svojej aktuálnej výkonnosti a sami sa tak brzdia.

Zabudnite na čas a vzdialenosť. Majte z toho radosť.

Bežci začiatočníci by sa príliš nemali starať o to, ako rýchlo by mali bežať alebo aké vzdialenosti by mali odbehnúť. V prvom rade si musia uvedomiť, či ich vykonávaná aktivita baví, resp. v akej forme ich najviac baví. Nič vás totiž neprinúti robiť niečo poriadne, pravidelne a dobrovoľne, keď to nebudete mať skutočne radi, keď sa pritom nebudete aj zabávať a keď vás to nebude napĺňať novou energiou.

Ak začínate, nesnažte sa kopírovať plány skúsenejších jednotlivcov. V prvom rade sa skutočne naučte vychutnávať si behanie a relatívne všedné veci, ktoré s tým súvisia. Užívajte si slnko, sneh, ale aj vietor a dážď. Zahoďte za hlavu čísla a vedecké informácie. Namiesto toho vnímajte energiu okolitého prostredia.

Nie je umenie odmakať, ale zregenerovať

V začiatkoch pravidelného behania je väčšinou zbytočné snažiť sa za každú cenu o výkonnostné zlepšovanie. Adaptácia tkanív môže trvať pomerne dlhý čas. Kým svaly a kardiovaskulárny systém si dokážu zvyknúť na novú činnosť pomerne skoro, spojivovým tkanivám a kĺbom to môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ak trénujete príliš skoro príliš tvrdo a často, pocítite to.

Časom, povedzme aspoň po pár mesiacoch pravidelného behania skôr kondičným spôsobom, keď budú vašim cieľom lepšie časy a lepšia výkonnosť, už budete môcť pristúpiť k veciam omnoho vážnejšie. Budete pripravení na pokročilejšie tréningové programy a môžete viac experimentovať s intenzitou, pracovným objemom, frekvenciou a typmi behov.

Tento článok je určený začínajúcim bežcom a zámerne som sa v ňom vyhol konkrétnym číslam a schémam. Základnou podstatou bolo jednoducho poukázať na to, aby sa nováčikovia ani pri tak prirodzenej a zdanlivo ľahkej aktivite akým je behanie zbytočne neponáhľali. Inak to so sebou prinesie viac starosti ako radosti. Buďte konzistentní a trpezliví.

Tip: ako najlepšie doplniť stratený svalový glykogén a rýchlejšie zregenerovať. Čítajte viac TU.

Foto zdroj: thinkstock