Cesta k vlastnej tréningovej koncepcii (1.časť)

Cesta k vlastnej tréningovej koncepcii (1.časť)

Nájdenie vlastnej tréningovej koncepcie je niečo, k čomu sa postupom času uchyľujú mnohí skúsenejší cvičenci. V minulosti už skúsili rôzne tréningové programy a postupne si vyhodnocovali, čo na nich ako funguje. Toto je veľmi dôležitý proces. Zaslepené skúšanie odlišných programov síce tiež môže prinášať výsledky, ale proces vyhodnocovania vášho progresu a analyzovanie jednotlivých častí programov je tým, čo prináša optimálne výsledky.

Všetci sme ľudia a platia na nás rovnaké základné podmienky pri trénovaní, ale reakcie nášho tela sa líšia, ak sa na rovnakú vec pozrieme detailnejšie. Drvivá väčšina cvičencov postupne prechádza nasledujúcimi štyrmi fázami.

Živelný tréning

Prvá fáza je tá, ktorú už máte s vysokou pravdepodobnosťou za sebou v prípade, že čítate tento článok. Tvorí ju totiž úvodné obdobie, v ktorom začínate chodiť pravidelne do posilňovne a zoznamujete sa s príslušnou tematikou. Je sprevádzaná množstvom chýb (aj tých základných) a vykonávaním nezmyselných vecí.

To, že boli nezmyselné, pochopíte až s odstupom času. Pričasté skúšanie maximálnych váh v tlakoch na lavičke, cvičenie bicepsov každý tréning, vynechávanie tréningu spodnej časti tela a podobne. To všetko patrí do tohto obdobia, ktoré u tých šťastnejších a hladných po úspechu trvá len niekoľko týždňov, no u niektorých aj viacero mesiacov. O nejakej tréningovej koncepcii alebo filozofii tu nemôže byť ani reč. Aj táto fáza je však potrebná, pretože sa počas nej naučíte mnoho lekcii a v konečnom dôsledku vás posunie dopredu.

Prvé plánovanie

Prechádzame k druhej fáze, v ktorej to už myslíte s cvičením vážnejšie a začnete sa o to zaujímať viac aj po teoretickej stránke. V obľúbenom časopise si vyhliadnete tréningový program s pútavým názvom, ktorý sľubuje veľmi dobré výsledky a pustíte sa do toho.

Tento program však nasledujete s viacerými zmenami, pretože si myslíte, že už viete o danej problematike veľa a prípadne aj viac, ako samotný autor. Každopádne, váš rastový potenciál a odhodlanie je v tomto období vysoké, a preto aj napriek viacerým chybám zaznamenáte celkom slušné zmeny – stanete sa silnejší, svalnatejší, rýchlejší alebo viac vyrysovaní. Nie je to síce ešte nič extrémne a nechcete sa s tým uspokojiť, no aj tak to ešte výraznejšie posilní vašu motiváciu a prvé reakcie okolia na seba nenechajú dlho čakať.

Horlivosť a netrpezlivosť

V tretej fáze vás pomaly prestávajú zaujímať jednoduché programy z časopisov a do danej problematiky sa dostávate ešte hlbšie. Internet je v tomto vašim hlavným zdrojom informácii. Horlivo hľadáte lepšie programy a nové informácie na internetových fórach, čítate príslušné články a knihy, vytvárate si prvé kontakty s podobne zameranými ľuďmi.

Po nájdení nových programov sa do nich hneď pustíte. Stále ešte nemáte dostatok skúsenosti, no napriek tomu si vybrané programy rôzne prispôsobíte podľa vlastných predstáv. Očakávané výsledky sa častokrát nedostavia a vy hádžete vinu na tréningovú schému, ktorú ste však v skutočnosti ani nedodržiavali tak, ako to bolo potrebné. Práve tretia fáza býva najkritickejším obdobím, ktoré mnohých pohltí na dlhšiu dobu a môže byť ťažké dostať sa cez ňu.

Porozumenie

Nasleduje posledná štvrtá fáza, ktorá začína plným uvedomením a priznaním si chýb, ktoré ste urobili v posledných mesiacoch alebo aj rokoch. Pochopíte, že rýchlejšie prírastky v začiatkoch sú už minulosťou.

Pochopíte aj to, že teraz si už nemôžete dovoliť robiť veľa chýb a musíte sa zlepšovať nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Neprestanete študovať príslušné problematiky a viete rozpoznať, ktoré zdroje informácii sú hodnotné a ktorí ľudia majú potrebné vedomosti, aby vám dokázali pomôcť.

S tvrdou prácou sa pomaly zlepšujete a chcete už kráčať iba dopredu. Samozrejme, nie každému sa podarí dôjsť až po túto fázu, no tí, ktorí to zvládnu, budú práve v tomto bode najlepšie pripravení na nájdenie svojej vlastnej tréningovej koncepcie. Na jednotlivé kroky tohto hľadania sa pozrieme v druhej časti.

TIP: Príval informácii brzdí váš progres

Foto zdroj: thinkstock