Canicross, dogtrekking – beh so psom

Canicross, dogtrekking – beh so psom

V posledných rokoch sa aj u nás začína tešiť obľube šport, v ktorom je najdôležitejšia dokonalá súhra psa a človeka. Canicross vyžaduje vynikajúcu telesnú kondíciu – ako psa tak aj psovoda. Človeku, ktorý sa chce začať venovať tejto aktivite, sa odporúča vopred si zostaviť základný tréningový plán behu, pomocou ktorého sa dostane do požadovanej kondície. Samozrejme, nemožno pri príprave zabúdať ani na psa, pretože platí pravidlo, že pes by mal mať kondíciu minimálne tak dobrú ako človek, ideálne však o čosi lepšiu (čo však nie je u väčšiny psov problém).

Vzhľadom na vytrvalostný charakter dogtrekkingu je táto aktivita dlhodobo vhodná nielen pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, vyformovať postavu či získať kondíciu, ale aj pre tých, ktorí sa chcú začať hlbšie venovať svojmu zdraviu.

Jednoducho beh v prírode so psom

Canicross je totiž usporadúvaný v prírode (väčšinou v lesoch, na lúkach a podobne), čiže v prostredí s minimom smogu a škodlivých látok. Preto je veľmi vhodný pre zlepšenie stavu pľúc – jednak ich očisťovaním a jednak zvyšovaním vitálnej kapacity prostredníctvom aeróbnej aktivity. Nevýhodou je zvýšená náročnosť na kĺby (keďže vlastne ide o beh), taktiež mnohokrát pri vonkajšom prespávaní hrozí prechladnutie (najmä pri nedostatočnej alebo nesprávne zvolenej výbave).

Tomuto športu sa môže venovať každý, kto má rád prírodu, vlastní zdatného psa a zabezpečí si základné pomôcky. Medzi ne patrí špeciálny canicrossový postroj a vodítko, okrem toho je však zvyčajne potrebná aj základná výbava na prežitie v prírode, čiže spací vak, karimatka, potrava a nápoje (pre človeka aj pre psa) – najmä pri etapovom preteku. Základným pravidlom dogtrekkingu je nepretržité spojenie psa a človeka, čiže počas celého preteku musí byť pes prepojený s bežcom prostredníctvom postroja, vodítka či flexibilného pásu (tzv. amortizér).

Ako prebieha pretek?

Samotný pretek prebieha tak, že organizátor stanoví trať, ktorá má byť prekonaná v istom časovom limite. Do konečného poradia sa zapisujú bežci, ktorí v limite spolu so psom dobehnú do stanoveného cieľa, pričom platí pravidlo, že človek psa nesmie nosiť na rukách, ani mu iným spôsobom napomáhať v prekonávaní kilometrov. Súťažiaci si môže na trať zobrať aj viacerých psov, avšak pretek úspešne ukončí iba v prípade, že do cieľa s ním dobehnú všetky psy. Povolený počet psov určuje organizátor, avšak vždy je obmedzený na jedného až troch psov na pretekára. Organizátor taktiež môže ľubovoľného psa poslať na dopingové testy :)

Trať môže mať rôznu dĺžku, zvyčajne sa pretek usporadúva na 100 kilometrov, minimálna dĺžka klasického dogtrekkingu je 85 kilometrov. Etapové preteky sú rozdelené na etapy, ktorých odporúčaná dĺžka je 40 kilometrov. Ďalej sa vyčleňujú kategórie MID a MINI.

Pri kategórii MID je najkratší pretek stanovený na 30 kilometrov, pri MINI je potrebné prekonať najmenej 10 kilometrov.

Prvé svetové majstrovstvá v canicrosse sa konali v talianskom meste Ravenna v roku 2002. Na Slovensku sa tento šport objavil v roku 2003, prvý neoficiálny pretek sa uskutočnil v Kozích Chrbtoch a mal dĺžku 37 kilometrov. Oficiálne tradícia dogtrekkingu odštartovala v roku 2007 pretekom s názvom Oravský dogtrekking, ktorý sa konal v Oravskej Lesnej.

Zdroje: http://www.dogtrekking.sk/ http://en.wikipedia.org/wiki/Canicross

Foto zdroj: thinkstock