Čo myslíte, koľko percent ľudí patrí do skupiny chronických neprajníkov, kritikov alebo ohováračov? Niektorí tvrdia, že je to približne každý druhý človek, iní zas povedia, že je to až okolo 80 – 90% všetkých ľudí.
Presné číslo nie je podstatné, no faktom je to, že podobných jedincov je skutočne dosť. Je to možno smutný fakt, no smutný je predovšetkým pre nich. Pre vás, ak do tej skupiny nepatríte alebo ak sa vám z nej podarí dostať, je tento vysoký počet neprajníkov, sťažovateľov a kritikov v skutočnosti dobrou správou. Otvára sa vám viacej priestoru, pretože celkový počet potenciálnych konkurentov je nižší. Platí to nielen v rámci športu, ale aj v prípade práce a iných životných oblastí.
Nesúperíte so všetkými, pretože mnohí ľudia sa sami diskvalifikujú už pri štarte. Je to niečo podobné, ako keď je napríklad favorizovaný tím v Lige majstrov priamo nasadený do posledného predkola a nemusí absolvovať už tie úvodné vyraďovacie súboje o postup do hlavnej fázy. Alebo keď je tenistovi uľahčený postup do ďalšieho kola vďaka skreču súpera.
Chronickí ohovárači sú tak zaneprázdnení svojou povrchnou činnosťou, že sa nikde nedostanú a nič významné nedosiahnu. Negatívne emócie, neprajnosť a nenávisť človeka postupne pohlcujú a ten sa potom nemôže sústrediť na dobré veci. Nedokáže napĺňať svoje tajné sny, pomáhať ostatným alebo byť spoločnosti osožný.
S neprajníkmi sa môžete stretnúť každý deň a kdekoľvek. Samozrejme je ich plno aj v reálnom živote, no ich rajom je v dnešnej dobe hlavne virtuálny svet. Rôzne diskusné fóra, komentáre pod článkami alebo komentáre na Youtube – tam všade je to doslova preplnené nenávisťou, podceňovaním, pohŕdaním a samozrejme aj urážaním, náboženskými alebo rasistickými slovnými útokmi.
Je to nechutné, ale je to tak. Ľudia jednoducho sedia v pohodlí svojho domova, využívajú anonymitu, prskajú okolo seba jed a snažia sa vyvolávať hádky. Najhoršie, čo môžete urobiť, je prijať ich výzvu, pretože presne to chcú. Nechajte ich v tom samých, ignorujte to a pripomeňte si opäť, že vďaka nim máte vlastne menej konkurentov a väčšie šance dosiahnuť svoje hodnotné ciele (nech už to je čokoľvek).
Čo však vtedy, keď máte svojich vlastných neprajníkov zameraných priamo na vašu osobu? Ignorovať ľudí, ktorí kydajú priamo na vás, už nie je až také jednoduché, ako ignorovať neprajníkov vo všeobecnosti. Aj tak si však môžete pogratulovať, pretože počet kritikov a ohováračov stúpa priamo úmerne s úspechom jednotlivca. Platí to aj v športe. Čím viac je športovec úspešnejší, výkonnejší alebo známejší, tým viac má svojich fanúšikov, ale zároveň aj neprajníkov.
Najpodstatnejšie je to, ako na ich činnosť zareagujete a ako ich necháte ovplyvniť vás. Zlá reakcia je pustiť sa s nimi do hádky alebo do konfrontácie, ktorou z konečného hľadiska nič nedosiahnete (možno tak stratu vlastného času a zhoršenie nálady).
Snažte sa tieto veci blokovať, ignorovať a ak sa ku vám už aj niečo z toho dostane, presmerujte túto negatívnu energiu. Využite ju vo svoj prospech neskôr, keď na to bude správny čas. Napríklad mnohé veľké výkony športovcov pramenia z toho, keď sa na nich hromadí kritika, keď im fanúšikovia neveria a keď im ľudia tvrdia, že niečo nedokážu.
Iste, tieto veci dokážu človeka zložiť aj na kolená, no dokážu mu dodať aj extra energiu a motiváciu. Záleží to od toho, do akej miery dovolíte, aby vaše emócie kontrolovali cudzí ľudia. Ak sa ich činnosť naučíte presmerovať a využívať vo svoj prospech (posilnením motivácie, zdravým nabudením, potlačením strachu, atď.), môžete vlastne poďakovať všetkým tým neprajníkom a kritikom, že existujú.
Foto zdroj: thinkstock