Bruško ako má byť

Ľah-sedy a skracovačky, ktoré sa na stránke objavili len nedávno sú len jeden zo spôsobov, ako niečo so svojím bruškom urobiť. Pekné sexy bruško je pre mnohé len krásnym snom. V najbližšej dobe pribudnú na stránke ďalšie cvičenia na túto často problémovú partiu. Je veľmi dôležité, aby sa cviky na brušné svalstvo vykonávali technicky správne, pretože si inak človek zahráva s funkčnosťou svojej chrbtice. Niekto aj napriek tomu, že cviky pozná a zvláda ich techniku, nedosiahne výsledkov aj keď cvičí čo to dá. Prečo je to tak?

Bruško ako má byť

Jedným z krutých vysvetlení je, že to má človek v génoch. Stačí sa pozrieť na svojich blízkych príbuzných a hneď je možné si urobiť obraz. Jedna stará srbská múdrosť hovorí: „Pozri sa na matku, skôr ako požiadaš o ruku jej dcéru.“ Nech si vraví kto chce čo chce, na tomto prísloví určite kus pravdy je. Ak teda človek má geneticky dané ukladať do týchto partií prebytočné kilogramy, bude boj veľmi ťažký. Akúkoľvek snahu o zmenu naviac sťažujú aj pribúdajúce roky. Kým mladé telo potrebuje na tú istú činnosť veľa energie, staršiemu organizmus jej bude stačiť menej. Kým v mladosti by nemal byť problém spáliť takéto nechcené zásoby, s vekom je to už ťažšie a ťažšie.

Ďalšou častou príčinou, prečo to nejde, je nesprávne zvolené cvičenie. Chyba začína často už v posilňovni. Posiľňovanie je príjemnejšie a pohodlnejšie, než sú klasické aeróbne aktivity, ale v spaľovaní kalórií sa s nimi zväčša nemôže rovnať. Ak teda chceme partiu zbaviť hrubej vrstvy tuku, je najlepšie siahnuť po behu, plávaní či inej klasickej aeróbnej aktivite. Predstava, že bicyklovaním či behaním sa schudne len na najviac zaťaženej časti tela, čiže na nohách, je mylná. Telo si potrebnú energiu čerpá zo všetkých častí tela, ale predovšetkým z tých partií, kde je zásob najviac. Ak bude problémovou partiou bruško, telo uberie najviac z tukov práve z neho. Existujú ľudia, ktorí pravidelným vykonávaním skracovačiek, sklapovačiek a iných cvičení si síce vypracujú svoje brušné svaly, ale vidieť to aj tak nie je. Svaly totiž ostanú ukryté pod hrubou vrstvou podkožného tuku. Je to ako pozerať televíziu cez hrubé nepriehľadné sklo. O ďalší dôvod, prečo siahnuť po aeróbnych činnostiach. Na druhej strane treba povedať, že sa zaužíval názor, že na zväčšenie brušných svalov je treba vykonávať veľa opakovaní. Nemožno s ním úplne súhlasiť. Veľa opakovaní je vhodných na odstránenie toho „hrubého skla“, čiže na vyrysovanie. Pri zväčšovaní brušných svalov treba voliť opakovaní menej a podobne ako u iných svalových partií naopak zvýšiť záťaž (hmotnosť závažia).

Foto zdroj: thinkstock