Bežecký pás (tiež nazývaný bežecký trenažér) je simulátorom prirodzených ľudských pohybov, ktorými sú beh, rýchla a pomalá chôdza. Patrí medzi základnú výbavu posilňovní v rámci kardio strojov, no jeho používanie sa postupne rozširuje a už ho vlastní aj mnoho ľudí v domácich podmienkach. Pre tých býva ako hlavný dôvod kúpy obdobie zimy, počas ktorého je beh vonku v prirodzenom prostredí o čosi problematickejší resp. menej pohodlný.
![]() |
Existujú bezmotorové bežecké pásy, ktoré sú jednoduchšie, lacnejšie a majú menej funkcií, a motorové, ktoré sú poháňané elektromotorom a majú viacero možnosti nastavenia. Samozrejmosťou je regulácia používanej rýchlosti (od najnižších hodnôt až po približne 20 kilometrov za hodinu), ale aj sklon bežeckej plochy (spravidla od 0 do 20 percent).
Bežecké plochy bývajú rôzne upravené – napríklad odpruženie zaťažuje menej príslušné kĺby (hlavne kolená a členky). V tejto súvislosti dodávame, že pre ľudí s nadváhou a problémami s kolenami a členkami je aspoň v začiatkoch určite výhodnejšia chôdza a rýchlejšia chôdza. Títo jedinci by mali k behu prejsť postupne, prípadne porozmýšľať o zaradení inej aeróbnej aktivity.
Čo sa týka počítačov, ktoré sú ich bežnou súčasťou, tie už dnes poskytujú viaceré funkcie. Tými najčastejšími sú meranie rýchlosti, meraniu času, spotreba energie, prejdená vzdialenosť, sledovanie tepovej frekvencie, niektoré umožňujú nastaviť aj profil trasy a rôzne iné nadštandardné súčasti.
Bežecké pásy pomáhajú precvičiť a formovať hlavne svaly dolnej časti tela – stehenné svaly, sedacie svaly a lýtka, ale posilňujú aj niektoré stabilizačné svaly a stred tela. Beh ako taký má mnoho pozitívnych vplyvov na organizmus a keďže tieto prístroje sú simulátorom behu a efektívnym kardio strojom, takisto pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny systém, obehový systém, spaľovanie tukov, fyzickú kondíciu a zvyšovanie kapacity pľúc.
Pri výbere bežeckého pásu si všímajte hlavne typ motora, veľkosť a kvalitu bežeckej plochy, funkcie počítača, kvalitu rámu a možnosti nastavenia rýchlosti a sklonu.
Dôležitým faktorom pri výbere bežeckého pásu je samozrejme aj jeho cena (s prihliadnutím na kvalitu prístroja a jeho funkcie), rozmery a priestorová náročnosť, taktiež aj hlučnosť konkrétneho typu. Hoci cvičenie na bežeckom páse predstavuje prirodzenú aktivitu, práve vyššia priestorová náročnosť a častokrát aj hlučnosť prístrojov sú tými faktormi, ktoré sú pre niektorých jednotlivcov dôležitejšie a považujú to za mínus týchto aeróbnych strojov.
Poznámka David:
Aký je rozdiel medzi behom/chôdzou na páse ak sa rukami držíte a bez držania?
![]() |
Jednoducho povedané, obrovský! Videl som to už veľa krát. Na bežeckom páse niekto vykonáva rýchlu chôdzu a pritom sa drží. Nerobte rovnakú chybu aj Vy.
Ak sa budete držať, už to nie je rýchla chôdza. Je to len dvíhanie nôh. Všetko ostatné totiž za Vás už urobí pás. Budete zapájať len zlomok svalov – svaly potrebné na nadvihnutie nôh. Pri položení chodidla na pás už elektromotor urobí ostatné.
Ak však budete chcieť rovnaký pohyb skúsiť bez držania, donútite pracovať celé telo. Najmä zadná strana stehien a sedacie svaly začnú vykonávať aktívny odraz. Len tak sa dosiahne pohyb vpred na utekajúcom páse a Vy nespadnete dole za kardio prístroj.
Pre lepšie pochopenie uvediem príklad s kajakom na rieke. Kajakár pádluje, ale keďže prúd v rieke je silný, pri pohľade z brehu bude stáť na mieste. Niečo podobné môžete zažiť aj ne bežeckom páse. Takto by to malo byť.
Čo sa ale stane, ak kajak na rieke pevne uchytíme (priviažeme) a voda okolo loďky bude len obtekať? Bude športovec potrebovať rovnaké množstvo energie? Asi sotva :)
Foto zdroj: thinkstock