Bežecká obuv

Bežecká obuv

Mnohé športy sú náročné na vybavenie a často vyžadujú pre realizáciu aj špeciálne priestory. Táto náročnosť ide pochopiteľne do peňazí. Rozhodne však do tejto skupiny aktivít nepatrí rekreačné behanie, alebo chodenie. Prakticky jediná vec čo by sa nemala pri príprave na beh zanedbať je výber správnej obuvi. Je zvláštne koľko ľudí si kupuje na bežné chodenie značkové, kvalitné tenisky, ale pre športovanie im postačí hocičo, keďže ich aj tak nikto pri behaní nevidí. Zaobstaranie nie je vecou módy, či krásy, ale zdravia každého bežca. Častým dôvodom ukončenia rekreačného behania sú totiž zdravotné problémy a jednou z príčin môže byť nevhodná obuv.

Predstavte si, že v priebehu jedného kilometra bežec vykoná 600 až 800 skokov a teda aj dopadov. V priebehu každého z nich vznikajú otrasy, ktoré telo musí znášať. Čím beháme po tvrdšom podklade, o to budú tieto negatívne účinky väčšie. Asi najznámejším negatívnym účinkom je ochabnutie svalov klenby nôh – ploché nohy. Pri použití nevhodnej obuvi s nedostatočne tlmivými účinkami však trpí celé telo. Ako prvé si to „odnesú“ členky, potom kolenné a bedrové kĺby a napokon chrbtica.

Pri správnej technike behu sa ako prvá dotýka zeme päta. Práve cez ňu prechádza energia ktorú musí telo eliminovať. Materiál opätku tenisky musí byť dostatočne mäkký, aby nárazy tlmil. Pri tvrdom opätku je riziko zranenia pohybového aparátu omnoho väčšie. Na druhej strane ak je opätok príliš mäkký, znižuje sa stabilita a noha bude mať tendenciu k odchýlkam v členkovom kĺbe. Tu treba brať do úvahy aj fakt, že používané materiály veľmi rýchlo strácajú behaním svoje tlmivé vlastnosti. V súčasnosti je však na trhu už dostatok tenisiek so vzduchovou bublinou (vzduchové podrážky). Táto technológia je pri tlmení nárazov veľmi účinná a ani po dlhodobom používaní sa tieto vlastnosti výrazne nestrácajú. Podľa môjho osobného názoru predstavujú ideálnu voľbu pre beh, rovnako ako pre chôdzu a aktivity bohaté na skoky a poskoky.

Pri výbere je potrebné riadiť sa športovým zameraním konkrétneho modelu tenisiek, pretože každý šport je iný a ináč zaťažuje pohybový aparát. Tvarovaná klenba a dostatočné vetranie by mali byť samozrejmosťou. A čo sa týka veľkosti, odporúča sa, aby (pri bežeckej obuvi) mal palec vôľu asi pól centimetra. Ak tento priestor chýba, vznikajú pľuzgiere a otlaky.

Tak čo, stále si myslíte, že teniskám netreba venovať pozornosť a malo by sa na nich šetriť?

Foto zdroj: thinkstock