Behanie je vo svojej základnej podstate jednoduchou aktivitou. Čo sa týka vybavenia, väčšinou potrebujete investovať len do bežeckej obuvi. Behať môžete v podstate aj v bežnej voľnočasovej obuvi, basketbalových teniskách alebo bosí, no ak chcete brať túto aktivitu a tiež vaše zdravie vážnejšie, mali by ste investovať do obuvi navrhnutej pre túto činnosť. A mali by ste zohľadňovať aj špecifické biomechanické potreby. Samozrejme sú tu aj ďalšie aspekty, ako napríklad priľnavosť a ochranné vlastnosti.
Dá sa povedať, že najdôležitejším elementom pri technickom vývoji bežeckej obuvi je ten, ktorý je spojený so zachovaním správnej polohy určitých častí tela a s absorbovaním nárazov, ktoré pri behu vznikajú. Ak je obuv po tejto stránke nekvalitná, bude to viesť k nadužívaniu kĺbov a iných pohybových štruktúr, čo následne spôsobuje rôzne problémy a zranenia.
Koľko investovať?
Prvou otázkou, ktorú si ľudia zvyčajne pred kúpou bežeckých tenisiek kladú, býva to, či budú do toho musieť vložiť veľa peňazí. Nie je to jednoduchá otázka, no veľmi kvalitné modely sa pohybujú približne v intervale od 70 do 150 eur. Sú lepšie ako lacnejšie alternatívy, pretože sú ľahšie a na ich výrobu boli použité materiály, ktoré majú dlhšiu životnosť a lepšie ochranné vlastnosti. Niekedy však môžete natrafiť na špičkový model z minulého roku trebárs za polovičnú cenu. Preto sa oplatí sledovať situáciu na trhu, pohyb cien a hodnotenia jednotlivých tenisiek.
Veľmi podstatné je vždy to, ako vám daný typ bežeckej obuvi sedí. Z dlhodobého hľadiska nie je nič horšie, ako používať tenisky, ktoré sú príliš malé, príliš voľné, úzke alebo majú pätu, ktorá vás drie a tlačí.
Medzi palcom a koncom topánky by malo zostať miesto zhruba pol centimetra. Šnúrky majú byť zatiahnuté napevno, ale nie úplne, aby nebola príliš brzdená cirkulácia. Mali by ste si vyskúšať pravú aj ľavú tenisku a ak to je možné, skúsiť si v nich aj krátky beh (niektoré predajne majú k dispozícii napr. aj bežiace pásy).
Ľudia, ktorí sa venujú behom, sa zvyknú zadeľovať do niekoľkých skupín na základe ich pronácie chodidla. Nakláňanie resp. sklopenie klenby (pronácia) je prirodzená cesta, pomocou ktorej telo absorbuje a kompenzuje nárazy pri kontakte so zemou. Niekedy však dochádza k prílišnej pronácii alebo k nedostatočnej pronácii.
Odpruženú obuv alebo klasickú?
Bežecká obuv s odpružením je vhodnejšia hlavne pre tých, ktorí sa vyznačujú nedostatočnou pronáciou. Táto obuv má mäkšie materiály v medzipodošve (vzduch, gél a iné), aby pomohla lepšie absorbovať nárazy.
Na druhej strane, bežecká obuv so stabilizačnými prvkami je vhodnejšia pre tých, pre ktorých je typická prílišná pronácia. Je navrhnutá za účelom poskytnutia pomoci pre udržanie nôh v ideálnej bežeckej línii a poskytujú členku dodatočnú podporu, aby nedochádzalo tak ľahko k jeho nakláňaniu.
Naproti týmto moderným trendom vo vývoji je tu ešte prúd vyznávačov minimalistického prístupu, ktorý vyzdvihuje používanie tzv. minimalistickej bežeckej obuvi. Hlavná idea tu spočíva v tom, že tenisky na korekciu pronácie môžu problém ešte zväčšovať a že najlepšie je nechať pracovať chodidlo naturálnym spôsobom. Minimalistické topánky nemajú žiadne odpruženie ani stabilizačné prvky.
V bežeckej komunite nájdete rôznorodé názory na používanie jednotlivých typov obuvi a keďže zatiaľ žiadna zo štúdii nedala jednoznačne za pravdu jednej zo skupín, najlepšie bude rozhodnúť sa podľa individuálnych potrieb.
Či už zostanete dlhodobo verní jednej značke bežeckej obuvi, alebo budete skúšať vždy niečo nové, záleží na vašich preferenciách a samozrejme aj na minulých skúsenostiach. Kvalitná bežecká obuv je vo všeobecnosti konštruovaná tak, aby zvládla aspoň tých 600-700 kilometrov. Ak napríklad zabehnete týždenne 20 kilometrov, jeden pár by vám mal vystačiť aspoň na 7-8 mesiacov pravidelného behania.
Vyšmatlané tenisky
Poznámka David: V prvom rade musia tenisky sadnúť. V dobrých teniskách sa človek cíti ako v papučkách.
Odpruženie, či už gelové, vzduchové, alebo iná technológia, má svoje opodstatnenie hlavne na tvrdých povrchoch. Takéto riešenie lepšie tlmí náraz. Je šetrnejšie ku kĺbom.
Minimalistické riešenie je podľa mňa fajn pre cca 10% bežcov. Sú to tí šťastlivci, ktorí majú chodidlo ako z učebnice a správnu techniku behu. Pre ostatných považujem za vhodnejšie klasickú bežeckú obuv.
Bežne sa objavuje „vyšmatlanie“ tenisiek. Znamená to, disbabalanciu a treba ju riešiť. Vyšmatlať sa dá aj najdrahšia teniska. Vložka z továrne nemôže zohľadniť individuálnosť chodidla. K novým teniskám preto odporúčam dať si na mieru vyrobiť vložky.
Foto zdroj: thinkstock