Berte veci reálnejšie

Kupujete si časopisy, ktoré sú zamerané na posilňovanie, kulturistiku a zdravší životný štýl? Ste spokojní s ich obsahom, informačnou hodnotou a motivačnými príbehmi, ktoré čitateľom poskytujú? Alebo je to skôr tak, že vaše nadšenie viac ubíjajú a vyvolávajú vo vás očakávania, ktoré nie sú splniteľné?

Musíte sa na vec pozerať aj tak, že cieľom väčšiny týchto časopisov je aj vytváranie zisku. Pevnou súčasťou ich obsahu je reklama, priama a nepriama propagácia rôznych výrobkov a služieb. Okrem toho potrebujú prilákať pozornosť čitateľov a najlepšie to funguje rôznymi odporúčaniami a sľubmi, ktoré vám majú zabezpečiť vynikajúce výsledky bez väčšej námahy.

Berte veci reálnejšie

Skúste si náhodne vybrať niekoľko časopisov s príslušnou tematikou. Je možné, že na obaloch uvidíte niečo podobné ako:

Zbavte sa tuku za 14 dní. Zlepšite svoj tlak na lavičke o 40 kg. Silný a vyrysovaný za pár týždňov. Priberte 10 kíl čistej svalovej hmoty za 2 mesiace. Môžete vyzerať skvelo už za 2 týždne, pozrite sa ako. Obrovské ruky už o mesiac. Ako vybudoval Arnold 55 cm bicepsy. Pozrite sa, ako to dokážete aj vy.

Takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej, ale myslím, že to by aj stačilo. Samozrejme, niektoré nadpisy na obálkach sú aj blízko pravde alebo sú úplne reálne (a podobne je to aj so samotnými článkami a celkovým obsahom), no veľká časť zo sľubovaných vecí jednoducho nie je dosiahnuteľná pre drvivú väčšinu čitateľov.

Pochybujem (a to je ešte veľmi slabé slovo), že sa aspoň 0,1% tých, ktorí si prečítajú "návod" na Arnoldove 55 cm bicepsy, skutočne podarí takéto paže vybudovať. Tiež pochybujem, že existujú univerzálne pár týždňové plány, pomocou ktorých budete vyzerať skvelo.

Bola by to celosvetová senzácia. Tvrdá, pravidelná a poctivá práca by stratila zmysel. Lenže tak to nikdy fungovať nebude. Práve naopak, ide o kumulatívny efekt, ktorý je tvorený rokmi disciplinovanej práce a správneho stravovania. Žiadne zázraky, žiadne skratky, žiadne fixné a jednorázové riešenia.

Tipy, ako sa toho vyvarovať a ostať nohami pevne na zemi:

1. Neporovnávajte sa so superhviezdami bodybuildingu alebo powerliftingu z vašich obľúbených časopisov. Často to vedie k nereálnym cieľom a sklamaniu. Porovnávajte sa hlavne sami so sebou a vždy sa snažte byť v niečom lepší ako pred istým časom.

2. Je úplne v poriadku, ak ste na seba nároční a stanovíte si aj odvážnejšie ciele, no vždy by mali byť reálne a dosiahnuteľné.

3. Nájdite si čas na to, aby ste sa niekedy aj ohliadli späť a ocenili progres, ktorý ste dosiahli a čo všetko ste pre to obetovali. Najmä v čase krízy a stagnácie vám to môže dodať novú energiu a budete hrdí na to, čo ste už vybudovali.

4. Buďte trpezliví. K tomuto nie je viac čo dodávať.

5. Užívajte si celý proces vášho snaženia. Ťažká práca a zábava nemusia byť dve samostatné kapitoly. Ak sa vám to podarí skĺbiť, pôjde to oveľa ľahšie a efektívnejšie.

Foto zdroj: thinkstock