Prečo len behať nestačí?

behanie

Kdekoľvek dnes idete, kamkoľvek sa pozriete, vidíte ľudí behať.

Beh ako trend modernej doby?

Najjednoduchšie a najlacnejšie je si vziať tenisky a začať behať. Ak už raz začnete, beh si zamilujete. Je to droga, ktorú potrebujete užívať pravidelne.

Beh sa stane vašou dennou rutinou, ale zrazu, skôr či neskôr, začnete pociťovať bolesť v kolene, achilovke…

Ste nútení na čas s behom prestať a vyhľadať odborníka. Najčastejšie lekára, ktorý jediné, čo vám povie je, aby ste s behom prestali. Namiesto toho, aby hľadal príčinu, rieši sa len následok.

Naordinuje vám zopár rehabilitácií a vy sa k behu vrátite. No po čase sa opäť ozve nejaké iné zranenie alebo nebodaj to isté. Ako je to možné, však ste dobre zrehabilitovali a oddýchli si. Však podľa knižky od Christopher McDougalla sme stvorení pre beh. Je to naozaj tak?

Kedysi ľudia boli odkázaní na prírodu. Lovili, dreli a nepotrebovali si dať deň voľna alebo nútený oddych. V dnešnom hektickom svete je človek rád, že si večer alebo ráno pred prácou nájde chvíľku pre seba, obuje si tenisky a ponorí sa do svojich myšlienok.

Či už trénujete systematicky alebo nárazovo, každý z vás už určite zažil nejakú nepríjemnú bolesť pri behu. Ak nie, ste šťastný človek. :)

Prečo sa to deje?

Tréneri vo fitku stále opakujú, že naše telo nie je prirodzene vyvinuté na pohyby, ako je skákanie, či beh. Beh ničí naše telo, svaly…

Vezmime si jednoduchý príklad. Nabrali ste po sviatkoch nejaké tie kilá a teraz chcete schudnúť. Prvé, čo vás napadne, je beh. Lenže, ak chcete zhodiť pár kíl, pravdepodobne budete dosť ťažký. A teraz budete tú vašu váhu niesť a skákať pri tom. Ešte nebodaj v nejakých nekvalitných nebežeckých teniskách. Myslíte si, že toto je cesta ako schudnúť? V prvom rade je to cesta k zraneniu…

Ako tomu predísť?

Aj keď staviate dom, potrebujete mať najprv základy, na ktorých ho postavíte. Takisto aj v behu. Vybudujete si tak silný základ, od ktorého sa odrazíte a muskulatúru, ktorá vás ochráni pred rôznymi nástrahami zranení.

Ako začať so silovým tréningom?

Na začiatok, ako sa s fitkom prvotne zoznamujete, je dobré si zaplatiť hodiny s trénerom, ktorý analyzuje vaše pohybové zručnosti, resp. nedostatky, disbalancie a vytvorí vám presný tréningový plán na určite obdobie.

TIP: Škodí vytrvalcom silový tréning?

Po istom čase už môžete cvičiť samy. Tréningový program by mal však mať svoju postupnosť a mali by ste byť z času na čas pod dohľadom.

Ako sa prinútiť ísť do fitness centra?

silovy tréning

Ťažko je prinútiť ľudí, ktorí majú radi a sú zvyknutí na prírodu, ísť dnu a makať vo fitness centre. Je tu nuda, nevyvetrajú si tam hlavu, je tam smrad, atď… Ale verte mi, že sa to dá.

Ak sa s vašim cieľom vžijete a viete, kvôli čomu ste tam, obľúbite si to. Ja som si zimné hodiny vo fitku priam zamilovala a teraz si bez toho prípravu viem len ťažko predstaviť.

Vždy po sezóne si dám 4 až 6 týždňov oddychu, to znamená, že robím len tie športy, na ktoré mám chuť a veľmi ľahko. Len tak, pre radosť.

Následne prídem do fitka, kde ma odborníci pomerajú a na začiatku prípravy mám čierne na bielom, koľko škody mi vytrvalostný šport, resp. kardio na tele napáchalo. A takto sa to spoločne s tréningovým plánom a trénermi snažíme dať v zime dokopy, až kým nezačnú prvé jarné sústredenia.

Intenzita je zvyčajne 3 až 4x do týždňa, samozrejme na úkor ostatných športov. V zime mi odpadne bicykel a tiež toľko nebehávam, lebo vždy mám to „šťastie“, že si dávam dokopy nejaké zranenie a toto je tá najlepšia cesta.

Priestor tam je, keď sa samozrejme chce. V lete sa tiež snažím udržovať, ale tam je toho podstatne oveľa menej, keďže tréningy naberajú na intenzite. Zvyčajne sú to len „core“ cvičenia, s vlastnou váhou.

Aké sú výhody silového tréningu v behu?

Okrem toho, že silový tréning je najúčinnejší spôsob na spaľovanie tukov a chudnutie, je to skvelý spôsob, ako posilniť jadro tela, a tak predísť zraneniam. A to predsa všetci chceme.

Nemusíte trénovať ako kulturisti, ale trénovať len s vlastnou váhou nestačí.

Je dobré v zime obetovať aspoň dva dni v týždni a namiesto behu ísť cvičiť, a poctivo. Cvičiť je jedna vec a cvičiť s trénerom je druhá.

Veľakrát vidím aj to odhodlanie ľudí makať vo fitness centre, ale cvičenie podľa youtube videí, bez akejkoľvek správnosti vykonávania jednotlivých cvikov a pohybov si robia horšie, akoby necvičili vôbec. No niektorým ľuďom to proste nevysvetlíte, tak verím, že budete tá druhá väčšina.

Okrem odolnosti voči bežeckým zraneniam zlepšíte aj rozsah pohybu, zrýchlite metabolizmus, stratíte nadbytočný tuk a naberiete svaly. A možno sa aj potešíte pri pohľade do zrkadla.

Skôr či neskôr každý na to príde sám. Ja som vám načrtla, ako zraneniam môžete predísť aj skôr, ako vás začnú trápiť. A nezabudnite, život je ľahší, keď máte silu. Veľa šťastia.

Foto zdroj: thinkstock

Tags:,