
Behanie po betóne na krásnej, prázdnej piesočnej pláži. Všimnite si pána, že pri doskoku dopadá na vonkajšiu hranu chodidla. Nie je to ideálne a hodili by sa mu vložky na mieru. Chôdza alebo beh na boso v mäkkom piesku by mu len prospela.
Behanie je úžasná, pre človeka prirodzená pohybová aktivita. V posledných rokoch prežíva beh obrovský boom. A ako som písal v článku Prečo majú fyzioterapeuti radi CrossFit?, platí aj pri behu – čo sa stane masovým, nemusí už byť zdravím. Behanie je IN! Často po ňom preto siahnu aj ľudia s nadváhou. V takom prípade by stačila skôr rýchla chôdza, aby kĺby netrpeli.
Nad čím sa mi rozum zastavuje?
Nad čím sa mi však rozum zastavuje je uprednostňovanie tvrdých bežeckých povrchov pred tými mäkšími. Aj v situácii, kedy má bežec na výber. Len pred pár dňami som sa vrátil z dovolenky. Krásna, prázdna piesočná pláž skoro ráno. Pre našinca vzácnosť. O to viac som nerozumel, prečo ranní bežci behajú po betónovom plážovom chodníku a nie po piesku. Na 1 bežca na piesku pripadalo asi 10 po betóne.
Betón je rovný. Človek nemusí premýšľať a dávať pozor na nerovnosti. Je to mentálne pohodlné. Počúva si hudbu v slúchadlách a ani nevie ako mu tréning „ubehol“. Asfalt a betón sú však tvrdé povrchy. Beh je vlastne séria skokov a dopadov. Tvrdých dopadov.
Áno, dobrá bežecká obuv veľa zachráni. No nedokáže zázraky. Čím je človek ťažší, tým sú viac namáhané kĺby a u niektorých aj chrbtica. Telo si pamätá.
Kedy má zmysel behať po tvrdom povrchu?
Predpokladajme, že je bežec zdravý a nemá nadváhu. Vhodná bežecká obuv je samozrejmosťou. Ak sa pripravuje na preteky alebo sa dokonca jedná o pretek, dáva tvrdý podklad zmysel.
Pokiaľ len trénuje a môže si vybrať medzi asfaltkou alebo poľnou, lesnou cestou, mäkší povrch by mal podľa mňa vyhrať.
Piesok ako exotická alternatíva
Piesočnatá pláž sa u nás hľadá asi ťažko. Ak sa už niekomu podarí dostať sa na pláž, mal by to využiť. Je to iný pohyb a iný typ behu. Noha sa zabára a sú namáhané aj drobné svaly, o ktorých človek ani nevedel. Zlepšujú sa koordinačné pohyby a posilňuje sa klenba.
Odomknutie členkov
Na záver ešte jeden tip aj pre nebežcov. V dnešnej uponáhľanej dobe má, obrazne povedané, každý druhý človek problém s chrbticou, stuhnutou šijou, alebo krkom. Laik by hľadal príčinu na mieste, kde je bolesť. Ak je tuhý krk, masírujem krk.
Predstavte si telo od hlavy až k päte ako luk. Svaly sú medzi sebou prepojené. Ak sú „zamknuté“ členky, môže stuhnúť napríklad šija. Na uvoľnenie pomáha aj obyčajná chôdza po piesku na boso. Tým, že sa noha do piesku zabára, mení sa aj rozsah pohybu v členkoch. Postupne dochádza k ich uvoľneniu a tým aj k zníženiu napätia na opačnej strane tela.
[poll id=“5″]