Banková masáž – bankovanie

Banková masáž – bankovanie

Banková masáž si vďaka svojej jednoduchej a účinnej metóde ošetrovania opäť získava miesto v modernom svete liečenia. Jednoducho povedané, banková masáž je založená na praktikách čínskej bankovej terapie prikladania sklenených baniek na postihnuté miesto. U pacientov dosahuje neuveriteľné výsledky napriek svojej jednoduchosti.

Bankovanie ako liečebná metóda siaha svojim pôvodom až do stredoveku. Počas svojho vývoja prešla viacerými zmenami. Napríklad v minulosti sa viac používalo tzv. mokré bankovanie, pri ktorom museli kožu najskôr narezať a až potom sa prikladala banka. Podstatou tohto procesu bolo zachytiť a vytiahnuť nahromadenú krv, nežiadúcu v danom mieste ľudského tela.

Čo sa pri bankovaní v tele deje

V dnešnej podobe už bankovanie nie je také „drastické“. V súčasnosti fyzioterapeuti používajú bankovú masáž a suché bankovanie, ľudia často dosahujú stav hlbokej relaxácie.

Základným princípom pri bankovaní je vytvorenie podtlaku a sania, čím sa dosiahne uvoľnenie stuhnutého svalstva, prekrvenie tkanív, zvýšená hydratácia, odtok nadbytočných tekutín a toxínov otvorením lymfatických ciest. Sklenená banka rôznej veľkosti sa prikladá na kožu nahriata z vnútra teplým vzduchom a podtlak sa vytvorí ochladením tohto teplého vzduchu.

Pri bankovej masáži sa dostaví pocit osvieženia, zároveň dochádza k hĺbkovej úrovni liečenia pomocou nabudenia nervového systému. Stimuluje pokožku tým, že zvyšuje cirkuláciu krvi a prívod kyslíka do okolia postihnutého miesta, vyčlení tkanivové vrstvy a odvodní lymfy. Tým podporí hladký vzhľad a zdravý lesk pokožky. Jej schopnosť vykonávať prospešné funkcie je však oveľa hlbšia. Uvoľňuje svaly a stimuluje odstraňovanie zrazenín v tkanivách a orgánoch.

Vplyv na pokožku

Podtlak vzniknutý v sklenenej banke pôsobí priamo na vlasové cibuľky a rozširuje krvné cievy. Ťahom banky po koži sa zrýchli tkanivový metabolizmus, čím sa zlepšuje činnosť potných a mazových žliaz.

Vplyv na svaly

Ťah spôsobuje aktiváciu krvných ciev vo svaloch, čím sa dosiahne relaxácia svalového tkaniva. Postupne dochádza k uvoľneniu stiahnutých a bolestivých partií.

Vplyv na kĺby

Najlepšie výsledky dosahuje bankovanie pri liečení reumatizmu. Zvyšuje sekréciu synoviálnej tekutiny, potrebnej pre tvorenie maziva v kĺboch, taktiež prekrvovanie kĺbov. Zvyšuje funkčnosť a pohyblivosť tak ako kĺbov, tak aj svalov.

Banková masáž rozhodne má miesto v dnešnom svete moderných liečebných metód, preto neváhajte jej priaznivé účinky vyskúšať na svojom vlastnom tele.

Foto zdroj: thinkstock