Banán – sladký a prospešný

banánObľúbené žlté ovocie, ktoré dnes už dostanete takmer v každých potravinách i na trhoch. Veľmi vám chutí, no napriek tomu sa cítite mierne previnilo, keď dávate dole jeho hladkú šupku. Každá druhá „zaručená“ diéta vám prikazuje vyradiť banán zo zoznamu povoleného ovocia.

Ak sa týmto odporúčaním riadite a skalopevne veríte, že banán napácha v zdravom stravovaní a chudnutí viac škody ako úžitku, skúsim vás vyviesť z omylu. Mýtus o „škodlivosti“ a nevhodnosti banánov ako dietnej potraviny je založený iba na jedinom aspekte – na zvýšenom obsahu cukru a ruka v ruke s tým na údajnej vysokej kalorickej výdatnosti.

Je to skutočne pravda, že priberiete jedením banánov?

Poďme sa pozrieť banánu pod šupku a zistiť, aká je pravda.

Na úvod si uvedieme fakty, vďaka ktorým je zrejmé, že banán v skutočnosti vôbec nie je taký strašiak, akého z neho robia rôzne populárne diéty. Stredne veľký banán (cca 118g) obsahuje v priemere 105 kcal, 27g sacharidov, z čoho je iba 14 g cukru a 3g vlákniny, 1g bielkovín a 0,4 g tuku.

Takže ak ste niekedy počuli, že z banánov sa priberá, lebo obsahujú veľa tuku, vedzte, že táto informácia je absolútne nepravdivá.

Banán vs Jablko

Za problém by bolo možné považovať iba zvýšený obsah cukru. Avšak aj v tejto oblasti na tom banán nie je až tak zle, ako to vyzerá. Pri porovnaní s najčastejšie odporúčaným dietnym ovocím – jablkom – obstál nasledovne:

Priemerné menšie jablko (149g) obsahuje celkovo 21g sacharidov, z toho 4g je vláknina a 15g cukor. Čiže jablko obsahuje iba o minimum menej ovocného cukru ako banán. Čo sa týka priberania vďaka obsahu cukru, môžme skonštatovať, že banán je v takej istej pozícii ako väčšina iných ovocných plodov. Navyše, vďaka obsahu jednoduchých sacharidových reťazcov ho mnoho vrcholových športovcov využíva ako dokonalý zdroj rýchlej energie po náročných fázach tréningu.

Čo je však zaujímavé, je obsah vitamínov a minerálov, ktoré banán prináša.

100g tohoto sladkého exotického ovocia obsahuje v priemere 64 IU vitamínu A (2% dennej dávky), 8,7 mg vitamínu C (15%), 0,1g vitamínu E (1%) a pozoruhodný obsah vitamínu B-6 (0.367mg – 28%) a draslíka (358mg – 8%). Okrem toho pokryje 8% dennej potreby medi, 7% horčíka a až 13% mangánu.

Banán prospieva nielen fyzickému, ale dokonca aj psychickému zdraviu. Nielen preto, že skvelo chutí (a každé dobré jedlo zlepšuje náladu:) ale najmä pre obsah tryptofánu, ktorý je účinný v boji proti depresii.

Banán svojou lahodnosťou a obsahom pektínu, ktorý zabezpečí pocit plnosti, je ideálnym kandidátom na rôznorodé využitie v rámci zdravej stravy aj aj chudnúceho režimu. Dokáže výborne nahradiť dezerty a zahnať chuť na sladkosti. Existuje nespočetné množstvo receptov, v ktorých hrá banán dôležitú rolu.

Od najjednoduchších (napr. zamrazený banán namočený v kvalitnej čokoláde ako superrýchly luxusný a zdravý dezert) až po najrozmanitejšie exotické – napríklad banán nahrádzajúci základ mnohých jedál v podobe pyré (banánovo-avokádový raw puding, ovocné smoothies a iné), či dokonca v podobe banánových čipsov, grilovaných banánov alebo ako chutný doplnok do proteínového mikshaku.

Foto zdroj: thinkstock